Zaujímavosti

Hawking spúšťa obrovský projekt. Chce objaviť mimozemšťanov

Slávny britský teoretický fyzik Stephen Hawking varuje pred koncom sveta.
Zdroj: TASR

Na projekt dostane 100 miliónov dolárov od ruského magnáta Yuriho Milnera.

Na začiatku tohto týždňa známy fyzik Stephen Hawking a ruský magnát Yuri Milner predstavili svoj nový projekt, ktorého úlohou bude hľadanie inteligentného mimozemského života. K reálnemu výsledku by mala výrazne dopomôcť 100 miliónová injekcia.

„Sme presvedčení, že život vznikol samovoľne na Zemi. Takže v nekonečnom vesmíre, musí existovať aj iný život," povedal pre Washington Post Stephen Hawking.

Skupina vedcov, ktorá bude spolupracovať na projekte nechce však dávať žiadne odvážne tvrdenia, že mimozemský život okamžite objavia. Za vyčlenené prostriedky postavia dva moderné teleskopy v USA a v Austrálii. Nové zariadenia zaznamenajú toľko dát za deň, čo terajšie nazhromaždili za rok. Všetky informácie budú dokonca prístupné aj pre verejnosť.

Ruský magnát prezradil, prečo sa rozhodol financovať projekt bez jasného konca. „Narodil som sa v roku 1961, čo bol veľký rok vo vede. Vtedy vypustili prvého človeka Juriho Gagarina do vesmíru a mňa po ňom pomenovali." Zároveň dodal, že nemá veľké očakávania a už samotné hľadanie nám môže priniesť veľké poznatky. Cíti však, že vo vesmíre nie sme sami.


LONDÝN/tvnoviny.sk, mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.