Zaujímavosti

IT odborníci o ohrození mobilov Slovákov: Také niečo tu ešte nebolo!

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Za všetkým sú MMS. Ak nepoznáte odosielateľa, rovno ju vymažte.

Ak sa chcete chrániť, vypnite si smartfóny. Takmer miliarda telefónov na svete je v ohrození. Jeden s najpopulárnejších operačný systémov trpí kritickou zraniteľnosťou. Heckeri iba prostredníctvom MMS o vás vedia zistiť všetko.

Ohrozené sú takmer všetky telefóny, ktoré používajú systém Android. Niečo podobné tu doteraz ešte nikdy nebolo. „Je to šupa . Fakt takéto niečo zásadné fakt ešte nebolo," povedal nám odborník Tomáš Zaťko.

Dostali ste práve mmsku? Ak odosielateľa nepoznáte rovno ju vymažte. Všetko totiž spúšťa práve táto multimediálna správa, alebo video. „Keď útočník pozná číslo svojej obete a pošle jej nejakú starostlivo pripravenú mms-ku," tvrdí Pavol Lupták.

Hneď keď sa útok podarí, útočník má telefón úplne pod kontrolou, je na jeho fantázii čo s tým urobí

Nechránené sa stávajú vaše bankové účty, pošta či fotky. Spoločnosť Google o probléme vie a vydáva pre svojich klientov bezpečnostné aktualizácie.

„Táto zraniteľnosť v zabezpečení bola zistená v laboratórnych podmienkach na starších zariadeniach so systémom Android. Pokiaľ vieme, tak ešte nikoho nezasiahla. Ako náhle sme boli o tejto skutočnosti informovaní, okamžite sme pripravili opravu a poslali ju aj našim partnerom, aby sme ochránili používateľov," reagoval Google.

Smolu majú najnovšie telefóny

Neznamená to, že teraz môžeme pokojne spávať. Aby ste zabránili napadnutiu vášho telefónu musíte si stiahnuť a aktualizovať najnovší softvér vášho zariadenia. Smolu podľa bezpečnostného odborníka majú tí s najnovšími telefónmi.

„Ak majú telefón starší ako pár mesiacov je veľmi pravdepodobné že sa už žiadnej bezpečnostnej záplaty nedočkajú," zdôrazňuje Lupták.

Ešte horšie sú na tom najstaršie typy androidov. Až na polovicu telefónov s operačným systémom Android nevyjde bezpečnostná záplata, takže používatelia budú ohrození.

Znamená to teda, že ak chcete byť v bezpečí budete musieť investovať do úplne nových zariadení, ktoré už budú proti tejto chybe už chránené.


BRATISLAVA/David Vido

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.