Zaujímavosti

Slovenská záhada! Aj my máme svoju "Atlantídu"

atlantida.jpg

Šoldov je slovenskou Atlantídou. Neznámy, tajomný, ale nájdený a postupne vykopávaný spod zeme.

Viete, prečo sú podtatranci väčšinou poriadne veľkí chlapi? Podľa povestí preto, že majú predkov zo Šoldova. Taká dedina dnes, ani v žiadnych starých spisoch a mapách neexistuje. Napriek tomu ju archeológovia pri Štrbe vykopávajú spod zeme.

"Z pokolenia na pokolenie sa traduje, že tuto bola prepadnutá, alebo zaniknutá dedina a volajú ju Šoldov," hovorí Marián Soják z Archeologického ústavu SAV.

Šoldov je slovenskou Atlantídou. Neznámy, tajomný, ale nájdený a postupne vykopávaný spod zeme. "Nemáme o nej zachované žiadne písomné záznamy. Možnože sa volala úplne inak, ale všetci ju volajú Šoldov," dodáva Soják.

Legendy hovoria, že šoldovskí muži boli vysokí a radi v celom okolí rabovali a rozširovali ich genofond.


"Traduje sa, že práve v Šoldove žili obyvatelia, vysokí skoro dva metre. Boli rozprášení do okolitých obcí. Možno naše všetky okolité obce tu majú svoj rodokmeň," hovorí starosta Štrby Michal Sýkora.

Vykopávky zatiaľ túto legendu nepotvrdzujú, ani nevyvracajú. Archeológovia nachádzajú skôr pozostatky žien a detí.

"Je to kostra ženy vo veku 18-35 rokov. Tu vidíme dieťa. Dĺžka asi 80 cm. Ešte vidno krásne mliečne zúbky. Máme tu objavených už takmer 30 mincí zo 14. storočia," opisuje Soják.

Cieľom výskumu je dostať spod zeme kostol, opevnenie, aj celú stredovekú dedinu. A potom ich premeniť na turistickú atrakciu. "Urobiť tu taký archeoskanzen alebo archeopark," vysvetlil Soják.

Unikátny projekt podporilo Ministerstvo kultúry, archeologický ústav, Matica Slovenská aj obec Štrba.


ŠTRBA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.