Zaujímavosti

Predstavujeme vám európsky unikát, ktorý má 109 rokov

Oddelená pláž v Terste.
Zdroj: ENEX

Nájdete ho pri Jadranskom mori. Výnimka pre oddelené pláže sa netýka detí do 12 rokov.

Európsky unikát. Taliansky Terst láka na oddelenú pláž pre mužov a pre ženy. Aj napriek vstupnému sú veľmi vyhľadávané, najmä medzi dámami.

Žiadna novinka, ale dlhoročná tradícia, ktorú si pre veľký záujem ponechali Taliani dodnes. Trojmetrový múr už totiž pláž pre mužov a ženy delí od čias Habsburgovcov. Postavili ho v roku 1906, aby sa vraj neporušovali žiadne hranice slušnosti.

Dnes to už žiadna povinnosť nie je, u návštevníkov sú však oddelené pláže stále veľmi populárne. Za vstup sa platí symbolické euro.

„Hráme karty, diskutujeme o živote, hovoríme si vtipy a jeme čo nám chutí. Nikto sa nám do ničoho nestará," hovorí jeden z návštevníkov oddelenej pláže.

Oddelené pláže pre mužov a ženy za sezónu navštívi približne 2500 turistov. Výnimka sa vzťahuje iba na deti do 12 rokov, ktoré sa bez ohľadu na rod môžu zdržiavať kde sami chcú.

„Nikto tam so mnou neflirtuje a ak ma chce nejaký muž niekde pozvať, musí si pekne počkať pred bránou," pochvaľuje si turistka.

Poľská vynaliezavosť

A svojim spôsobom unikátne sú aj pláže v Poľsku, ktoré sa pre vysoké teploty tešia obrovskej návštevnosti. Miestni výmyselníci si však zdá sa vedia poradiť aj s tým. Poniektorí už pri východe slnka budujú ohrádky, aby sa tam neskôr mohli vrátiť a užiť si aspoň trochu súkromia.

Ak sa teda náhodou chystáte na dovolenku aj k našim severným susedom, majte na pamäti, že základné pravidlo pre miestne pláže znie - kto prvý príde, ten prvý berie.TERST/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.