Zaujímavosti

Žuvačky žuvala až 7 hodín denne. Teraz má vážne zdravotné problémy

žuvačka
Zdroj: shutterstock.com/ StockLite

Žuvačky žuvala až päť hodín denne a nikdy by jej nenapadlo, že to môže byť nebezpečné.

Britka Claire Embleton žula žuvačky celých päť rokov. Nebolo by na tom nič zvláštne keby tak nerobila až päť hodín denne, cez víkendy dokonca až sedem hodín. Neuvedomovala si však, aké bolestivé následky by jej tento zlozvyk mohol spôsobiť. Matka štyroch detí si žuvaním porušila čelustný kĺb a toto poranenie si bude vyžadovať chirurgický zákrok, píše DailyMail.

Praskaniu v sánke neprikladala veľkú vážnosť a nevšímala si to, pretože ju nič nebolelo. Zlom nastal až pred rokom, keď sa jej počas žuvania ústa doslova zasekli. ,,Bolo to veľmi bolestivé a znamenalo to pre mňa, že som nemohla poriadne jesť, ani hovoriť," povedala Claire.

Až po tomto bolestivom zážitku sa rozhodla vyhľadať lekára, ktorý jej diagnostikoval poruchu temporomandibulárneho kĺbu. Žena okamžite prestala žuvať žuvačky a dúfala, že jej silné bolesti prestanú. Podstúpila teda rehabilitácie, užívala množstvo liekov proti bolesti a bola aj na artroskopii, ktorá mala posilniť čelusť aj chrupavku. Claire nepomohlo nič a teraz ju čaká náročná operácia, počas ktorej jej budú do čelusti zavedené kovové doštičky.

,,Vždy som verila tomu, že je to zdravé. Žuvala som po jedle a pití, navyše som si bola vždy istá, že to boli žuvačky bez cukru. Nikdy som si nemyslela, že by tento zvyk mohol byť škodlivý," dodala Claire.

Podľa nej by mali byť všetky možné negatívne následky žuvania žuvačiek napísané na obale žuvačiek

LONDÝN/dailymail

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.