Zaujímavosti

Žijeme v Matrixe? Podľa niektorých vedcov to je možné

Matrix
Matrix Zdroj: Shutterstock.com

Zakladateľ umelej inteligencie si myslí, že by bolo ťažké odhaliť, že ste v počítačovej simulácií.

Predstavte si to. Je rok 2050 a super inteligentní roboti prebrali kontrolu nad našou planétou. Vy však o tom nemáte ani tušenie. Žijete v počítačovej simulácií, ktorá vás núti žiť v predstave, že je rok 2015.

Všetko čo vidíte, čo cítite a čoho sa dotýkate vytvorili roboti. Ľudí využívajú len ako hráčov vo svojej virtuálnej hre. Naskutku radikálna teória. Mnoho vedcov však v posledných rokoch tvrdilo, že táto možnosť naozaj existuje. Píše Daily Mail.

Môže to znieť naozaj smiešne, ale „teóriu simulácie" fyzici naozaj berú vážne a hľadajú dôkazy o jej existencií. To, že scenár filmu Matrix sa naozaj odohráva potvrdil aj filozof z Oxfordu Nick Bostrom.

„Narozdiel od filmu by však aj ľudský mozog a jeho senzory mohli byť súčasťou simulácie," povedal Bostrom. „Môže to byť jeden veľký počítačový program, ktorý všetko simuluje. Vrátane mozgov, neurónov a synapsií," dodal.

Podľa zakladateľa umelej inteligencie Marvina Minskyho by bolo veľmi ťažké odhaliť, že ste v počítačovej simulácií. Podľa neho by si ľudia museli všimnúť chyby v programe - poruchy pri fyzikálnych zákonoch a podobne.

Podobný názor má profesor Silas Beane z University of Bonn. Verí, že fyzika v simulácií je naprogramovaná tak, aby bola na nerozoznanie s reálnou fyzikou vo vesmíre. Zákony fyziky v simulácií sú podľa neho vložené do 3D mriežky, ktorá postupuje v čase.


USA/ pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.