Zaujímavosti

Slovenka, ktorej rodina prežila Titanic: Pátranie beriem ako detektívku

Magdaléna Papánková
Zdroj: Teleráno

Keď sa bližšie začala zaujímať o svoj rodokmeň, bola prekvapená.

Celosvetová výstava Titanic na Slovensku je už v plnom prúde a bolo jej venované aj štvrtkové Teleráno. So svojím príbehom sa prišla podeliť psychologička Magdaléna Papánková, ktorej rodina bola na Titanicu. Jej dedko bol bratranec utopeného Slováka, ktorý ako jediný zdokladovaný Slovák na lodi zomrel. Podarilo sa mu však posadiť svoje deti do posledného záchranného člnu, a tak ich zachránil.

Baví ma pátrať po mojej rodine, beriem to ako detektívku.

,,Otec už od detstva, keď sa doma spomínalo stroskotanie Titanicu nezabudol pridať poznámku, že my sme tam mali príbuzného," hovorí pani Papánková.

Keď sa hlbšie začala zaujímať o rodokmeň svojej rodiny, dozvedela sa množstvo nových a zaujímavých informácií. Odcestovala teda do Serede, a tam zašla za bratrancom svojho otca. Až ten jej prezradil meno príbuzného z Titanicu - Navrátila.

Zdroj: YouTube

O prípad zachránených detí sa začali svetové médiá zaujímať až po roku 1997, keď nakrútili o Titanicu film. Novinári vtedy zistili, že deti žijú vo Francúzsku. Jej manžel sa začal tiež zaujímať o zoznam cestujúcich. ,,Tam bolo, že Navrátil Mischel a krížik pri jeho mene a pod ním bolo Mischel junior a Edmond. Pri nich krížiky neboli, čiže bolo jasné, že sa zachránili," dodáva.

Na loď sa dostali tak, že ich otec si zakúpil lodný lístok do druhej triedy. Bol ale v rozvodovom konaní a súd mu dovolil vidieť deti len v nedeľu. Raz ich zobral, ale už nevrátil a nalodil sa s nimi na Titanic. Jedno zo zachránených detí - Mischel Navrátil mal tri deti a jedna z jeho dcér Elisabeth, napísala knihy o slávnej lodi. Jednu z nich venovala aj pani Papánkovej, do ktorej jej napísala venovanie vo francúzštine.

Zdroj: Jana Slačková

Od 12. augusta sa po prvýkrát predstavila na Slovensku svetová výstava Titanic. V rámci nej si prví návštevníci mohli pozrieť stovky originálnych artefaktov, ktoré boli vylovené zo slávneho vraku na dne oceánu. Mnohých zaujala najmä palubná vstupenka, vďaka ktorej si prešli výstavu s konkrétnym menom reálneho človeka.


BRATISLAVA/TV Markíza, js

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.