Zaujímavosti

Zariadenie za 30 eur prelomí kód. V ohrození sú milióny áut

Krádež auta (ilustračná fotografia)
Krádež auta (ilustračná fotografia) Zdroj: Shutterstock.com

Človek si zvyčajne nevšimne nič podozrivé. Spozornieť treba, ak vám diaľkový ovládač odomkne auto až na druhý pokus.

Keď nabudúce stlačíte na kľúči od auta tlačidlo odomknutia dverí a neotvoria sa na prvý pokus, dajte si pozor. Nemusí to byť totiž technický problém. Hackeri predstavili na konferencií zariadenie, ktoré dokáže zaznamenať kód, ktorý váš kľúč autu vyšle. A hacker ho potom dokáže použiť a dostať sa do vášho auta.

Elektrické zariadenie nie je oveľa väčšie ako obyčajný mobil. A nie je vôbec drahé. Komponenty na jeho výrobu zoženiete asi za 30 eur. Vymysleli ho na to, aby zachytil kód z diaľkového ovládača a uložil ho do pamäte. Píše wired.com.

Hacker umiestni zariadenie na auto tak, aby ho človek na prvý pokus nemohol vidieť. Napríklad zo spodnej strany nárazníka. Obeť si často nič nevšimne. Jediný rozdiel spočíva v tom, že tlačidlo na odomknutie auta zareaguje až na druhý pokus. Pri prvom sa totiž len kód zaznamená do pamäte zariadenia.

Tento systém dokáže otvoriť dvere na aute, kamióne, ale aj na moderných garážových bránach. Každá garáž a každé auto s diaľkovým ovládaním je v ohrození. Zachytávanie signálu poznajú zlodeji už nejaký ten piatok. Práve preto väčšina výrobcov začala využívať systém, ktorý po krátkom čase kódy vymení.

Systém je inovatívny. Počas druhého stlačenia tlačidla na kľúči totiž rozpozná komunikáciu, ktorá mení kód a vďaka tomu sa zlodej dokáže k autu vrátiť znova a odomknúť ho kedykoľvek.

Automobilka Cadillac tvrdí, že o probléme vie a v nových modeloch bude využívať lepšie zabezpečený systém prideľovania kódu. Faktom však zostáva, že milióny vozidiel sú stále v ohrození.

BRATISLAVA/WIRED.com, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti