Zaujímavosti

Triky vreckárov. Na čo si treba dávať pozor?

Vreckový zlodej
Zdroj: Shutterstock.com

Ako sa chrániť pred vreckármi? Najlepšia rada je mať peniaze a bankové karty na dvoch rozličných miestach.

Vreckári málokedy pracujú osamote. Zvyčajne pôsobia v skupinách a využívajú celý rad metód, ako odpútať pozornosť svojich obetí alebo kým ujdú turistovi s peňaženkou či mobilom, upozorňuje podľa agentúry DPA nemecká polícia.

Uviedla, že univerzálne využívané sú tieto triky:

- Vreckár ide k barovému pultu a bude vám tvrdiť, že dokáže presne uhádnuť vašu váhu iba tým, že vás zdvihne od zeme. Počas dvíhania vás oberie on sám alebo jeho komplic o peňaženku.

- Ak ste si práve vybrali peniaze z bankomatu a niekto do vás vrazí, pričom vás ušpiní svojou zmrzlinou, nápojom alebo kečupom z hranolčekov, majte sa na pozore. Vreckár vás oberie o peniaze počas "čistenia" vášho odevu.

- Obľúbeným trikom vreckárov je tiež požiadať dôverčivú obeť o rozmenenie bankovky. Len čo vyberiete peňaženku, nejakým spôsobom odpútajú vašu pozornosť a peniaze i bankové karty premiestnia z vašej peňaženky.

- Niekoho možno poteší, ak k nemu príde celkom neznámy človek, objíme ho priateľsky okolo pliec a podaruje mu kvetinu. Žiaľ, skutočným cieľom je odpútať jeho pozornosť a zobrať mu peňaženku.

- Vreckári pôsobia aj v supermarketoch. Svojej obete sa opýtajú, či nevie, kde v obchode nájdu konkrétny tovar. A kým sa ochotná zákazníčka sústredí na poskytovanie informácie, komplic vreckára si odnesie z nákupného vozíka jej kabelku.

Ako sa chrániť pred vreckármi? Najlepšia rada je mať peniaze a bankové karty na dvoch rozličných miestach - najlepšie priamo na sebe, v uzavretých vreckách. A dávať si pozor na ľudí, ktorí pozorne sledujú dav, ale vyhnú sa očnému kontaktu, keď sa na nich pozriete, tvrdí nemecká polícia.

STUTTGART/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti