Zaujímavosti

Socializmus ešte "neumrel". Nájdete ho v Hnúšti

Niektoré vystavené predmety by ste doma už márne hľadali.
Zdroj: TV Markíza

Vlastne ani nie tak režim, ale veci, na ktoré si isto pamätá aj dnešná generácia tridsiatnikov.

Skôr narodení si ešte živo pamätáme na roky socializmu, kedy naši rodičia čakali v radoch na banány a zohnať podpultový tovar bol niekedy skutočne problém.

Tuzex znamenal „zasľúbenú zem" plnú všelijakých farebných a blýskavých vecí a ten, kto chodil v rifliach bol frajer.

Zbierka socialistických kuriozít je pre mnohých nostalgickou spomienkou na bývalý režim a najmä časy mladosti. Ak patríte k mladším generáciám, určite sa na tom dobre pobavíte. No niet pochýb, že väčšina z nás by sa k týmto predmetom vrátiť nechcela a sme radi, že už nie sme nútení ich používať

Ale čo na to hovoria dnešné deti? Vedia si predstaviť, že by žili v tej dobe? Reportérka Kristína Raševová navštívila múzeum socialistických kuriozít, konkrétne typický byt z roku 1980 spoločne s Lenkou.

Prehliadku začala v kuchyni. V žiadnom prípade tu nesmela chýbať sifónová fľaša na výrobu sódovky alebo šľahačky. S oboma ste sa mohli rozlúčiť, pokiaľ ste doma nemali aj bombičky s CO2. Veľkým hitom tej doby sa stal plast.


Hlavne v 60. a 70. rokoch mala väčšina domácností práčku v kuchyni. Najprv ste na klasické pranie potrebovali až dva spotrebiče - jeden vypral, druhý vyžmýkal.

V detskej izbe si zaspomínala na obľúbené hračky. Celý národ hral „Kloboučku hop" a ťažko by ste našli dieťa, ktoré by na poličke nemalo aspoň jedno mončiči. A obľúbené „céčka" tu tiež nechýbajú.

Najťažšie oriešky na rozlúštenie - čo to je - našla v obývačke. A nielen tu, aj v ostatných miestnostiach. V múzeu ju sprevádzal Martin Pliešovský z Mestského kultúrneho strediska v Hnúšti.

BRATISLAVA/Kristína Raševová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.