Zaujímavosti

Budúcnosť vesmírnej turistiky! Do stratosféry výťahom

Astronauti sa do stratosféry vyvezú výťahom
Astronauti sa do stratosféry vyvezú výťahom Zdroj: Profimedia.sk

Kanadská firma si už nechala vežu s výťahom patentovať. Kým ju postavia, musia ešte vyriešiť zopár problémov.

Cesty do vesmíru sa počas uplynulého polstoročia veľmi neuľahčili. Stále si vyžadujú poriadne veľké a drahé rakety, ktoré sú dosť silné na to, aby vytlačili náklad za hranicu zemskej príťažlivosti. Kanadská firma však konečne prišla s inovatívnym konceptom.

Nechali si totiž patentovať výťah. Ten by mal dostať astronautov až do stratosféry. Spoločnosť Thoth Technology predstavil vežu vysokú 20 kilometrov. Siahať by teda mala až do stratosféry. Odtiaľ by z plošiny mohli štartovať rakety priamo do vesmíru. Informuje CNET.

„Astronauti by sa na plošinu dostali elektrickým výťahom. Z najvyššieho poschodia by štartovali rakety do vesmíru a iné by tam pristávali a tankovali palivo," povedal vynálezca Brendan Quine.

Zdroj: Profimedia.sk

Výťah do 20-kilometrovej veže pritom nepatrí medzi najodvážnejšie plány svetových vynálezcov. Istá japonská firma chce do roku 2050 vybudovať výťah do štvrtiny vzdialenosti mesiaca.

Kým sa vesmírny výťah stane realitou, vedci musia ešte vyriešiť niekoľko problémov. Zamerať sa musia na konštrukciu veže, ktorá má byť viac ako dvadsaťkrát vyššia ako dnešné najvyššie stavby. Ďalšia výzva bude v kábloch. Vytvoriť funkčný výťah vysoký 20 kilometrov bude podľa vedcov náročné.

PEMBROKE/CNET.com, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.