Zaujímavosti

Cestujete lietadlom? Rozmery batožiny sa zrejme zmenšia

Nakladanie batožiny do lietadla
Zdroj: TV Markíza,

Podnetom na tento návrh je dlhodobý problém s preplnenými úložnými priestormi na palube lietadiel.

Medzinárodná asociácia leteckých prepravcov (IATA) prišla s návrhom na optimalizovanie veľkosti pre príručnú batožinu. Podnetom na tento návrh je dlhodobý problém s preplnenými úložnými priestormi na palube lietadiel. Na základe odporúčaní IATA by nové štandardy pre príručnú batožinu povoľovali batožinu s rozmermi 55 cm x 35 cm x 19 cm, vrátane rúčky, bočných vreciek a koliesok.

Zatiaľ čo hlavní prepravcovia ako Lufthansa, Cathay Pacific, China Southern, Emirates, Air China, Qatar, Avianca, Azul sa stavajú voči tomuto návrhu IATA pozitívne a potvrdili, že v budúcnosti sa chcú myšlienkou na implementáciu tohto návrhu zaoberať, severoamerické aerolinky ako American, Delta a United odporúčania IATA jednohlasne zavrhli potom, čo narazili na kritiku a odpor verejnosti.

Aj letecká spoločnosť British Airways chce napríklad zostať pri rozmeroch, ktoré povoľovala doteraz a odporúčania IATA nebude nasledovať. Rovnaký scenár platí aj pre spoločnosti Ryanair a EasyJet, ktoré nie sú členmi asociácie IATA a rozmery batožiny si stanovujú sami.

Čo tieto skutočnosti v praxi znamenajú pre cestujúcich? "Keďže letecké spoločnosti nemajú jednu štandardizovanú veľkosť príručnej batožiny a podmienky prepravy sa u každej líšia, odporúčame zadovážiť si taký kufrík alebo tašku, ktorá bude vyhovovať súčasným požiadavkám väčšiny leteckých spoločností a radšej sa riadiť heslom: Menej je viac,"odporúča majiteľ cestovnej kancelárie Settour Andrej Maťko.

Odporúčané rozmery príručnej batožiny, ktorá je akceptovateľná na väčšine letov a stále poskytuje slušné množstvo priestoru sú: dĺžka 55 cm, šírka 40 cm a hĺbka 20 cm. Andrej Maťko však dodáva, že pri check in-e bežné letecké spoločnosti zriedkakedy merajú rozmery batožiny. Prísnejšie sú ale pri dodržiavaní počtu a váhy tak príručnej, ako aj odovzdávanej batožiny.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti