Zaujímavosti

Český turistický portál použil robotický prekladač. Také perly ste ešte nečítali

Český turistický portál
Český turistický portál Zdroj: jizni-morava.cz

Hajtmanstvo za web zaplatilo milión korún.

Nový turistický portál Juhomoravského kraja, na ktorý upozornil denník Mladá Fronta DNES, získal v utorok publicitu, o akú zrejme nestál. Doslovne totiž preložil názvy desiatok obcí na južnej Morave.

Z nového krajského webu, ktorý mal nalákať turistov, si uťahoval aj primátor Brna Petr Vokřál. "Keď pôjdem na budúce na dovolenku, tak istotne navštívim Bratislavský kraj, tretí najľudnatejší kraj ČR, ktorý si precestujem parným vlakom, potom pôjdem na prehliadku Chladničky pri Valticiach a večer strávim v Břeclavi s folklórnou legendou Schwarzen Joshka," citoval dnes primátora server iDNES.cz.

Narážal na to, že slovenský preklad vyhlásil južnú Moravu za Bratislavský kraj, zámok Lednice za Chladničky a folklórnu legendu Jožku Černého prekrstil na "Schwarzen Joshka".

V ruskej verzii sa z kultúrnej pamiatky svetového dedičstva UNESCO Lednice stal Cholodilnik a v anglickej Refrigerator.

Hajtmanstvo totiž nechalo web, za ktorý zaplatilo milión korún, preložiť do viacerých jazykov robotickým prekladačom, čo v desiatkach juhomoravských obcí vyvolalo uprostred turistickej sezóny rozruch.

Tak napríklad vinársku obec Březí prekladač označil v angličtine za obec Pregnant, Skalicu za Vitriol, Zaječí za Hare, Zastávku za Township Stop a Klobouky u Brna za Hats in Brno.

Chyby na webe začali v utorok popoludní jedna po druhej postupne miznúť, ako sa ozývali posmešné hlasy, ale podľa iDNES.cz boli aj faktické. Napríklad mapka do národného parku Podyjí zaviedla turistu až do Jemenu.

Stránku vytvorila spoločnosť iMakers, kraj si ju však mieni naďalej spravovať sám. Ďalšie preklady už budú robiť ľudia, zaviazal sa člen krajskej rady Václav Božek.

"Musím ľuďom zodpovedným za tento web veľmi poďakovať... Už dlho som sa u čítania oficiálnych stránok tak nepobavil," citovala internetová stránka denníka Mladá fronta DNES jeden z komentárov na Facebooku.

BRNO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.