Zaujímavosti

Londýn priznal, že slávne vežové hodiny Big Ben nie sú celkom presné

Big Ben
Zdroj: TASR

Nepresnosť si všimli pracovníci britskej rozhlasovej stanice BBC.

Nenastavujte si hodinky podľa Big Benu, varovala dnes tlačová agentúra AP. Predstavitelia Londýna totiž priznali, že slávne vežové hodiny na budove britského parlamentu, využívané Londýnčanmi pri overovaní presného času, sa nedávno spomalili až o šesť sekúnd.

Zvonkohra hodín starých 156 rokov vyzváňa každých 15 minút a každú celú hodinu sa ozvú aj hlboké zvuky zvona, ktorého prezývka sa preniesla na celú hodinovú vežu. Nepresnosť si všimli pracovníci britskej rozhlasovej stanice BBC, ktorá vysiela odbíjanie naživo o 18.00 h.
Ian Westworth, jeden z troch hodinárov parlamentu, povedal pre BBC, že hodiny sú s pribúdajúcim vekom "náladové a vrtošivé". "Predstavte si, že riadite auto 24 hodín denne, 365 dní do roka posledných 156 rokov," uviedol prirovnanie Westworth.

Predstavitelia parlamentu dnes informovali, že technici napravili hodiny tak, že fungujú v rámci "bežných limitov" - s odchýlkou dvoch sekúnd oproti správnemu času. Budú ich ďalej naprávať tak, že budú klásť pence na kyvadlo - alebo ich odtiaľ odoberať - aby doladili rýchlosť hodín.
Neogotická hodinová veža na budove parlamentu je jednou z najznámejších historických pamiatok Londýna a zvuk zvona Big Ben patrí k najcharakteristickejším v britskej metropole. Jeho zvuky sa ozývali mestom i v druhej svetovej vojne počas bombardovania.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.