Zaujímavosti

Španieli sa obhadzovali paradajkami. Schytal to každý

Paradajková bitka.
Paradajková bitka. Zdroj: AP

Mesto Buňol zažilo 70. ročník paradajkovej bitky. Zúčastnilo sa viac ako 20-tisíc ľudí.

Viac ako 20.000 ľudí sa dnes v španielskom meste Buňol zúčastnilo na tradičnom pouličnom masovom obhadzovaní sa paradajkami. Tento rok sa fiesta nazvaná La Tomatina konala už 70.-krát. Tento rok bolo na hodinu trvajúcu "bitku" nachystaných 175 ton paradajok. Po nej ulice mestečka upratali technické služby, zatiaľ čo jej zaparadajkovaným účastníkom boli k dispozícii sprchy.

Na Tomatinu sa každý roku do Buňolu schádzajú stovky účastníkov z celého sveta. Tomatina je vyvrcholením osláv sviatku patróna mestečka - sv. Lluísa Bertrana. V roku 2002 Tomatina získala označenie, že z hľadiska turistického ruchu ide o sviatok medzinárodného významu. Tento rok sa motív Tomatiny dostal aj na stránku internetového prehliadača Google.

Zdroj: AP

Bitka má presne stanovené pravidlá

Vstup na Tomatinu je v posledných rokoch spoplatnený a bitka má presne stanovené pravidlá: jej účastníci si musia chrániť oči a sú povinní dbať o svojich bezpečnosť v blízkosti kamiónov, ktoré na miesto dovážajú "strelivo". Nesmú mať pri sebe fľaše a akékoľvek predmety, ktoré by mohli spôsobiť zranenie, zakázané je aj trhať tričká. Obhadzovanie paradajkami sa začína a končí detonáciou.

Inšpiráciou pre fiestu, konajúcu sa vždy v poslednú augustovú stredu, bola údajne udalosť z roku 1945, keď sa miestna mládež počas pochodu na počesť miestneho svätca kvôli škriepke začala obhadzovať paradajkami. Podľa legendy vtedy okrem paradajok náhodne nájdených na zemi vyrabovali aj stánok miestneho zeleninára. Škodu mu neskôr museli nahradiť. Na bitku sa však nezabudlo a o rok sa jej účastníci zišli znova, ale doniesli si už vlastné paradajky. Druhý ročník Tomatiny rozohnala polícia.

Miestna radnica sa paradajkovej bitke najprv bránila, napriek tomu sa Tomatina vždy konala a časom sa dočkala aj požehnania úradov, ktoré v nej najmä v 70. rokoch videli výborný stimul pre cestovný ruch.

https://www.youtube.com/watch?v=gcdjfj4Osy8


BUŇOL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.