Zaujímavosti

Vďaka tejto fotke vyzbierali ľudia sýrskemu utečencovi 50-tisíc dolárov

utecenec.jpg
Zdroj: Twitter

Toho záujem o jeho rodinu a podpora cudzích ľudí prekvapila a dojala.

Srdcervúca snímka muža, ktorý predáva na ulici perá a v náručí drží svoju dcérku, dojala celý svet. Jej autorom je fotograf, ktorý ju zverejnil na sociálnej sieti. Portál BuzzFeed News sa s mužom spojil. Toho záujem o jeho rodinu a podpora cudzích ľudí prekvapila a dojala.

Muž sa volá Abdul Hale al-Kader. Ide o palestínsko-sýrskeho utečenca, slobodného otecka dvoch detí. S 9-ročným synom Abdelillahom a 4-ročnou dcérkou Reem ešte donedávna žili v utečeneckom tábore v Yarmouku.

Ide o najväčší tábor neďaleko hlavnému mesta Sýrie Damask, v ktorom už od roku 1957 žilo takmer 150-tisíc utečencov. Pred pár mesiacmi bol tábor kvôli občianskej vojne v krajine v obkľúčení a ľudia tak ostali bez jedla a humanitárnej pomoci. Začiatkom tohto roka sa zase stal terčom útoku Islamského štátu.

Abdul utiekol zo Sýrie pred štyrmi rokmi s manželkou a deťmi. Chceli žiť v Egypte. Jeho žena sa ale chcela vrátiť, čo on odmietol. A tak ho opustila a nechala mu aj ich deti.

"V Sýrii už nič nemám. Továreň na čokoládu, v ktorej som pracoval, už neexistuje. Niektorí priatelia mi povedali, aby som skúsil ísť do Libanonu," povedal pre BuzzFeed. Tam sa chcel zamestnať v podobnej továrni, ale odmietli ho. A tak predáva tovar na ulici, aby mal z čoho nakŕmiť deti.

Fotografiu zverejnil na Twitteri Gissur Simonarson, zakladateľ portálu Conflict News, ktorý prináša informácie z konfliktných oblastí z celého sveta. "Dostal som túto fotografiu od istého muža, ale on nebol jej autorom. Tiež nevedel, kto to v skutočnosti nafotil, takže sme sa nevedeli dostať k informácií, kto je muž na snímke. Pridal som to teda na náš účet, že by nám našich 64-tisíc fanúšikov pomohlo," povedal Gissur.

S ich pomocou sa k Abdulovi dostali. Gissur tak vytvoril kampaň IndieGogo s nádejou, že sa mu podarí vyzbierať peniaze pre Abdula a jeho deti. Jeho cieľom bolo 5 000 dolárov. Ale za menej ako 24 hodín sa vyzbieralo viac ako 50-tisíc dolárov.

"Veľmi ma prekvapilo, že ľudia z iných krajín sa dozvedeli o mojom príbehu a že sa takto starajú o moje deti. Nedokázal som prestať plakať. Ďakujem Bohu," povedal Abdul.

Zdroj: indiegogo.com

"Nepotrebujem veľa peňazí. Všetko, čo chcem, je vychovávať a vzdelávať svoje deti. Chcel by som ísť s deťmi do Európy, kde majú vyššiu šancu na dobré vzdelanie. Ak sa to nepodarí, tak by som si v Libanone otvoril obchod s čokoládou," dodal.
LIBANON/ nt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti