Zaujímavosti

Smrť pri plnom vedomí. Prudko jedovatá ryba ohrozuje Európu

Túto rybu by ste na tanier dostali len raz
Túto rybu by ste na tanier dostali len raz Zdroj: YouTube

Počet štvorzubcov v západnej časti Stredozemného mora rýchle rastie. Prvý raz sa v sieťach rybárov objavili pred šiestimi rokmi.

Ulovíte rybu, hodíte ju na gril a o pár hodín ste po smrti. Tropická ryba štvorzubec striebropasý je totiž smrteľne jedovatý. Ryba sa do Stredozemného mora mora rozšírila cez Suezský prieplav. Otrávilo sa ňou už niekoľko ľudí. Píše portál iDnes.cz.

„Darí sa jej dobre. Je však naozaj nebezpečná," hovorí toxikológ Dietrich Mebs z univerzitnej kliniky v nemeckom meste Frankfurt nad Mohanom. Je naozaj krásna. Má striebristé telo, lesklý chrbát a čierne škvrny na chrbte. Brucho má krásne biele. Do Červeného mora sa dostala iba pred niekoľkými dňami. Ryba sa dostala už aj k brehom Talianska a Španielska.

Počet štvorzubcov v západnej časti Stredozemného mora rýchle rastie. Prvý raz sa v sieťach rybárov objavili pred šiestimi rokmi. V roku 2013 zaznamenali päť exemplárov a pred rokom až desať.

Smrť pri plnom vedomí

Podľa toxikológa Mebsa je najväčšie riziko v tom, že ľudia o tomto nebezpečenstve príliš nevedia. K Stredozemnému moru cestujú každoročne davy turistov a jed tejto krásnej ryby patrí medzi najsilnejšie známe nervové jedy. Ktokoľvek by rybu zjedol, zomrel by.

Jed spôsobuje blokádu nervového systému a ochrnutie. Mozog nepostihuje. Pacient pociťuje postup otravy pri plnom vedomí. Najskôr cíti stratu citlivosti končekov prstov, na perách a na jazyku. Keď paralýza postúpi ďalej, nastáva dýchavičnosť a zlyhanie dýchacích svalov.


BARCELONA/IDNES.cz, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti