Zaujímavosti

Záhadná jaskyňa pri Tisovci. Dejú sa v nej nevysvetliteľné javy

Jaskyniar sa snaží dostať do jaskyne
Jaskyniar sa snaží dostať do jaskyne Zdroj: TV Markíza,

Okrem prazvláštneho zvuku, ktorý sa jaskyňou šíri, si nik nevie vysvetliť vývery na dne jazera.

To, že Slovensko je bohaté na jaskynné krásy, nie je žiadna novinka. Náš štáb však preskúmal doslova unikát. Jaskyňa pri Tisovci je jediná svojho druhu, ukrýva viacero nevysvetliteľných záhad. Jaskyniari ju objavili pred viac ako 60 rokmi. Našli ju úplnou náhodou pri výstavbe železničnej trate.

Pri vstupe do jaskyne prekvapili zvláštne zvuky. Najprv boli presvedčení, že sú ozvenou neďalekej železnice. Lenže nepochádzali z vonku. Pripomínal spláchnutie obrovského množstva vody, v nepravidelných intervaloch. Po rokoch bádania záhadu objasnili.

Jaskyňa ukrýva v útrobách jazero. Ktoré však vyvolalo ďalšie otázniky, ktoré dodnes nik nevie vysvetliť. Hlavy si lámu jaskynní potápači. Dostať s k jazeru nie je vôbec jednoduché, zvládnu to len tí štíhlejší.

Jazerná jaskyňa je hlboká 24 metrov, no potápači už dnes vedia, že toto číslo nie je končené. Ďalšie chodby stále len čakajú na svoje objavenie.

Okrem prazvláštneho zvuku, ktorý sa jaskyňou šíri, si nik nevie vysvetliť vývery na dne jazera. Potápač Peter Kubička to tu pozná ako málokto. Nazval ju Tisovskou sopkou. Báť sa však netreba. Žiadna erupcia tu nehrozí. Chrlí len sedimenty a bahnové vývery.

Záhadou je aj pohyb hladiny vody v jaskyni. Nespráva sa totiž vôbec, ako hladina v iných jaskyniach. Raz rýchlo stúpa a potom ešte rýchlejšie rýchlo klesá. Jaskyniarov mätie aj ďalšia vec. Nafukovací čln na hladine jazera, ktorým sa tu prepravujú. Pri každej návšteve jaskyne ho nájdu prevrátený naopak.TISOVEC/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.