Zaujímavosti

Objav, ktorý zmení našu minulosť. Našli nového predchodcu človeka

Homo naledi
Zdroj: Profimedia.sk

Dostal meno Homo naledi.

Vedci objavili dobre zachované pozostatky ďalšieho a možno najstaršieho predchodcu dnešného človeka, ktoré mohli v jaskynnom systéme v Juhoafrickej republike ležať tri milióny rokov. Píšu novinky.cz.

Komora s pozostatkami sa nachádzala hlboko vo vnútri komplexu Sterkfonteinských jaskyní v oblasti vzdialenej asi hodinu od Prétorie a Johannesburgu, ktorú prezývajú aj Kolíska ľudstva. Obsahovala 15 kostier zástupcov oboch pohlaví rôzneho veku. Podľa portálu BBC ide o vôbec najväčší takýto nález v Afrike. Viac na National Geographic.

"Spozoroval som niečo, o čom netušil, že to počas svojej kariéry uvidím. Bola to chvíľa, na ktorú ma ani 25 rokov v paleontológii nepripravilo," povedal šéf výskumníkov Lee Berger.

Zdroj: Profimedia.sk

"Išli sme tam s tým, že by sme chceli vyzdvihnúť aspoň jednu fosíliu. Nakoniec ich bolo viac, až vyšlo najavo, že sme narazili na množstvo kostier. Takže sme na záver toho 21-dňového dobrodružstva objavili najväčšiu zbierku pozostatkov príbuzných človeka, aká kedy bola v dejinách afrického kontinentu objavená," dodal Berger.

Odborníci ešte neupresnili, kedy dotyční predchodcovia, pomenovaní Homo naledi, žili. Berger sa domnieva, že môže ísť o jedny z prvých zástupcov rodu Homo, možno úplne prvých. Mohli žiť pred tromi miliónmi rokov.


Homo naledi mal malý mozog, veľký zhruba ako gorily a primitívnu panvu a ramená. So súčasným človekom ho ale spája pokročilý tvar lebky, relatívne malé zuby a dlhé nohy a chodidlá.

Experti budú onedlho vedieť viac. "Dozvieme sa, kedy prestávali dojčiť deti, kedy sa deti narodili, ako sa vyvíjali, aký bol rozdiel medzi mužmi a ženami v každej vývojovej fáze od detstva, ako starli a ako zomreli," povedal Berger.

Podľa britského antropológa Chrisa Stringera je objav veľmi dôležitý. "Nachádzame viac a viac druhov, ktoré naznačujú, že príroda pri vývoji ľudí experimentovala a v rôznych častiach Afriky paralelne vzniklo niekoľko odlišných typov tvorov podobných ľuďom. Len jedna línia nakoniec prežila a viedla k nám," povedal.

JUŽNÁ AFRIKA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.