Zaujímavosti

Vedci prišli na to, prečo niektorí fajčiari prežijú dlhý život a iní nie

Niektorí fajčiari prežijú dlhý život (ilustračná fotografia)
Niektorí fajčiari prežijú dlhý život (ilustračná fotografia) Zdroj: Shutterstock.com

Gén, ktorý objavili, pomáha bunkám lepšie znášať chemické zmeny, ktoré spôsobujú cigarety.

Každý fajčiar vie, že jeho zlozvyk zvyšuje šance vzniku rakoviny a skorej smrti. Napriek tomu sa mnoho fajčiarov dožíva vysokého veku. Podľa amerických vedcov za to môže genetika. Podľa ich štúdie majú niektorí fajčiari špecifický gén, ktorý im predlžuje život. Píše Daily Mail.

Tento gén navyše znižuje šancu na vznik rakoviny až o 11 percent. Výskumníci tvrdia, že tento gén pomáha bunkám napredovať a ochraňuje ich pred starnutím a poškodením z fajčenia. Tabak podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zabije približne polovicu fajčiarov.

Organizácia odhaduje, že epidémia tabaku je „najväčšou verejnou hrozby pre zdravie spoločnosti a ročne zabije asi 6 miliónov ľudí." Údaje americkej spoločnosti pre liečbu rakoviny ukazujú, že až 30 percent smrteľných prípadov rakoviny súvisí s užívaním tabaku. Spôsobuje až 87 percent prípadov rakoviny pľúc u mužov a 70 percent u žien.

Nie všetci fajčiari zomierajú mladí. Vedci sa pokúsili prísť na to, prečo niektorí fajčiari žijú dlho, kým iní zomierajú mladí. Gén, ktorý objavili, pomáha bunkám lepšie znášať chemické zmeny, ktoré spôsobujú cigarety. Tento gén navyše úzko súvisí s dlhovekosťou.

„Identifikovali sme skupinu genetických markerov, ktoré poukazujú na dlhovekosť," prezradila autorka štúdie Morgan Levine. „Mnoho z nich súvisí so starnutím a dĺžkou života," dodáva. Tento gén pomáha bunkám v rekonvalescencii a tým predlžujú život človeka.

LONDÝN/DAILYMAIL.co.uk, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.