Zaujímavosti

Astronómovia veria, že už o 10 rokov dostaneme signál z vesmíru

vesmir.jpg

Najväčšie hľadanie mimozemského života v histórii inicioval ruský milionár Yuri Milner.

Sme vo vesmíre sami alebo nie? Na odvekú otázku budeme poznať odpoveď zrejme už onedlho. Svetoví vedci spúšťajú megalomanský projekt hľadania mimozemských civilizácií. Jeden z našich popredných fyzikov hovorí, že misia má veľkú nádej na úspech.

Najväčšie hľadanie mimozemského života v histórii inicioval ruský milionár Yuri Milner, ktorý je sám fyzikom. Že to s mimozemšťanmi myslí vážne potvrdil tým, že na ambiciózny projekt prispeje z vlastného vrecka 100 miliónmi dolárov. "Náš systém zozbiera za jeden deň toľko dát, koľko by iné projekty zbierali celý rok. Rozsah nášho skúmania nemá obdobu," hovorí Milner.

Astronómovia budú počúvať signály z milión hviezdnych systémov a 100 galaxií, ktoré sú najbližšie k Zemi. Ruský boháč si na pomoc vybral tých najlepších. "Sme tvori, ktoré sa radi socializujú. Je pre nás dôležité vedieť, či sme v temnote vesmíru sami," tvrdí profesor a fyzik Stephen Hawking.

"Je to samozrejme obrovské riziko, ale ak niekde naozaj existuje život, investícia stojí za to," hovorí britský astronóm Lord Martin Rees.


Norbert Werner, rodák z Rožňavy, astrofyzik pôsobiaci na Stanforde v Kalifornii si myslí, že tento projekt je síce ambiciózny, no veľmi reálny. "Vyhľadávanie mimozemského života pomocou rádiových teleskopov, ale aj infračervených teleskopov, je to obrovský krok vpred vo vyhľadávaní mimozemských signálov z vesmíru," tvrdí.

Niektorí vedci sa však zároveň pýtajú, či misia nemôže byť ľudstvo nebezpečná. Nikto totiž nevie, čo by s nami mohli urobiť bytosti, ktoré sú možno oveľa vyspelejšie ako my. "Ak tá civilizácia je možno o niekoľko miliónov rokov dopredu a ešte stále prežila, tak sa asi naučila žiť v mieri sama so sebou a teda je menšia pravdepodobnosť, že by chcela niekoho ďalšieho zničiť," myslí si Norbert Werner.

Rádiové signály, ktoré zachytíme, mohli byť pokojne vyslané pred mnohými miliónmi rokov. Len impulz zo Zeme cestuje na najbližšiu hviezdu mimo našej slnečnej sústavy až štyri roky. Kedy sa teda "porozprávame" s prvými mimozemšťanmi? "Ak by bol tento projekt úspešný, tak už o desať rokov by sme mohli mať prvý umelý signál z vesmíru, ktorý by mohol pochádzať od mimozemskej civilizácie," dodal Werner.


BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.