Zaujímavosti

Záhadný mravčí tanec! Prečo krúžia okolo zvoniaceho smartfónu?

kruh.png

Populárne video zaujalo laikov, ktorí prišli s absurdnými teóriami. Odborníci ale odhalili skutočnú príčinu.

Zvieracia ríša nás nikdy neprestane prekvapovať. Obzvlášť fascinujúce je správanie mravcov. Tentoraz sa na internete objavilo video, kde sa začali „záhadne" točiť okolo mobilného telefónu potom, čo začal zvoniť. Tento úkaz zaujal stovky ľudí, ktorí hneď začali hľadať rôzne vysvetlenia, prečo to tak robia. Vedci napokon objasnili, že nejde až o takú veľkú vedu a takéto správanie mravcov je vraj celkom bežné.

Video zachytáva asi 300 čiernych mravcov, ako sa náhodne a na prvý pohľad chaoticky pohybujú okolo smartfónu. Keď však začne telefón vyzváňať, mravce sa zorganizujú do kruhu a začnú okolo neho krúžiť v protismere hodinových ručičiek. Na internete sa hneď objavilo niekoľko vysvetlení typu „nacvičovali kmeňový tanec" alebo „nevedeli, či to majú zdvihnúť alebo nie".


Každopádne, profesor Nigel Andrew z katedry entomológie na austrálskej Univerzite v Novom Anglicku vysvetlil, že mravce sú citlivé na elektromagnetické vlny, ktoré z mobilného telefónu vychádzajú. A takýto pohyb je len reakciou na ne.

„Mravce majú magnetické receptory v tykadlách. Keď sa presúvajú na dlhé vzdialenosti, tak práve zemský magnetizmus používajú na udávanie smeru. Podľa toho vedia, či idú na sever, juh, východ alebo západ," vysvetlil Andrew pre portál Yahoo 7 News.

Odborník Simon Robson z Queensland's James Cook University doplnil, že mravce môžu krúžiť okolo hocakého predmetu a že takéto video nie je vlastne ničím výnimočné.

„Mravce často formujú kruhy aj bez telefónu. Je to nevyhnutný dôsledok ich komunikačného systému. Možno tvar telefónu mal niečo spoločné s tým, čo robili a možno aj vibrácie ich k tomu nabudili. Každopádne, veľa mravcov to robí aj bez telefónu," vysvetlil Robson.

Nadchli vás mravce? Videli ste už, ako vyzerá mravenisko zvnútra? Pozrite si populárny experiment, kedy do prázdneho mraveniska naliali tekutý hliník.

BRATISLAVA/ tvnoviny.sk,ml

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.