Zaujímavosti

Počítač predpovedá, či zomriete. Je až desivo presný

V nemocnici Beth Israel v Bostone využívajú superpočítač pri každodennej práci s pacientmi.
Zdroj: YouTube

Superpočítač dokáže určiť pacientovu diagnózu rýchlejšie ako lekári.

Lekári v Bostone predstavili superpočítač, ktorý vie predpovedať smrť! Dokáže určiť pacientovu diagnózu a možnosť jeho úmrtia - s desivou pravdepodobnosťou 96%!

V nemocnici Beth Israel využívajú počítač pri každodennej práci s pacientmi. Sú napojení na monitory a snímacie prístroje, ktoré každé tri minúty zbierajú kompletné dáta od spotreby kyslíka po krvný tlak. Prístroj tiež uchováva informácie o 250-tisícoch ľudí za posledných 30 rokov.

"Na 96 percent dokážeme určiť, či pacient čelí smrti. Keď vám tento počítač povie, že zomriete, najskôr naozaj zomriete do 30 dní," vysvetľuje pre BBC doktor Steve Horng z bostonskej nemocnice. Prístroj zároveň nepretržite prechádza archív a dokáže tak určiť pacientovu diagnózu rýchlejšie ako lekári, čo umožní rýchlejšie nasadiť liečbu."Umelá inteligencia rozširuje naše možnosti v starostlivosti o pacientov," zdôrazňuje doktor Horng. "Práve teraz v záznamoch vidím, že pacient má na 99 percent bolesti na prsiach, ale len 2%, že dostane rakovinu. Tak presné dáta sme nikdy nemali," uzatvára bostonský lekár.

Bostonskí lekári už pri svojej práci používajú chytré okuliare Google Glass. Experimentujú aj s kódmi na dverách, v ktorých je zašifrovaná pacientova zložka. Informácie sú prístupné na heslo a je možné ich prečítať s Google okuliarmi.

https://www.youtube.com/watch?v=Vzdu7OQ9ZSg


BOSTON/BBC News

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti