Zaujímavosti

TOP 10 piesní, pri ktorých šoférujete najbezpečnejšie!

shutterstock_301025279.jpg
Zdroj: shutterstock.com/ Vladimir Arndt

Muzikológ Marcin Suder vybral z 300 aktuálnych hitov desať skladieb, z ktorých zložil odporúčanú hitparádu za volant.

„Nadupaný" playlist obľúbenej hudby je u mnohých vodičov popri reflexnej veste, lekárničke a výstražnom trojuholníku súčasťou povinnej výbavy vozidla. Výber skladby či rozhlasovej stanice má často prednosť pred rozsvietením svetiel a zapnutím bezpečnostného pásu.

Rakúska poisťovňa v spolupráci s odborníkmi v oblasti muzikológie pátrala po tom, aký vplyv má štýl hudby na bezpečnosť jazdy. Výsledkom je ideálny playlist z aktuálnych hitov, ktorý v kabíne auta vytvorí pôdu pre príjemnú a bezpečnú jazdu.

Správny pulz

Jazdu v aute bez zapnutej hudby si postupne ani nedokážeme predstaviť. Hudobný vkus každého človeka je individuálny, ovplyvňujú ho naše osobnostné charakteristiky, ale aj spomienky, ktoré sa nám s danými piesňami spájajú.

Úlohu pri výbere skladby zohráva tiež vek či pohlavie vodiča. Málokto však vie, že hudba, ktorú si v aute púšťame, má vplyv na samotný spôsob jazdy. Nová štúdia rakúskej poisťovne upozorňuje vodičov na to, že aj zlý výber skladieb môže mať fatálne následky.

Tempo hudby má vplyv na ľudský pulz, pieseň dokáže spomaliť alebo naopak zrýchliť krvný obeh. Práve na to by si vodiči mali pri šoférovaní dávať veľký pozor," vysvetľuje muzikológ Marcin Suder, ktorý na štúdii spolupracoval. Odporúča sa teda pri jazde nepočúvať príliš rýchlu, výraznú alebo prenikavú hudbu.

Pozor na "vypeckované" rádio

Podľa štúdie poisťovne môže problémy spôsobovať aj časté prepínanie skladieb alebo rozhlasových staníc. Samostatnou kapitolou je počúvanie extrémne hlasnej hudby za volantom.

„Vypeckované" rádio pred železničným priecestím bez závor sa môže stať príčinou vážnej dopravnej nehody. Podľa Sudera môže vysoká hlasitosť spôsobiť nehody aj na mestských komunikáciách, vodiči sú pri nej menej vnímaví k okolitému dianiu a ohrozujú tak ostatných vodičov, cyklistov a chodcov.

Čo počúvať?

Ideálna hudba pre bezpečnú jazdu je podľa štúdie skôr pomalšia a pokojná, s hlasitosťou medzi 75 až 80 dB. Tempo je dobré držať medzi 60 až 100 BPM, v aute sa neodporúča počúvať napríklad tanečné alebo príliš emocionálne ladené skladby. Naopak vhodné sú cudzojazyčné piesne, ktorých textom vodič nerozumie.

Na základe týchto kritérií muzikológ Marcin Suder vybral z 300 aktuálnych hitov desať skladieb, z ktorých zložil odporúčanú hitparádu za volant. Informácie poskytla poisťovňa Allianz.

Ed Sheeran - Thinking Out Loud


Ellie Goulding - Love Me Like You Do


Major Lazer ft. Mo & DJ Snake - Lean On


Sam Smith - Stay With Me


Hozier - Take Me To Church


One Direction - Steal My Girl


Nickelback - What Are You Waiting For


Conchita Wurst - You Are Unstoppable


The Makemakes - I Am Yours


Lukas Graham - Mama Said


BRATISLAVA/ TS

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.