Zaujímavosti

Milovníci hudby pozor! Vyhrajte lístky na Bratislavské hudobné slávnosti

mucha-quartet-5.jpg

Na výber sú symfonické a vokálno-inštrumentálne koncerty v Koncertnej sieni SF, koncerty pre deti, teenagerov, komorné koncerty.

Keď milujete vážnu hudbu, Bratislavské hudobné slávnosti, ale aj Slovenská filharmónia je niečo pre vás. A my vám na zlavy.markiza.sk dokonca ponúkame možnosť vyhrať lístky a započúvať sa do nádherných tónov klasickej hudby. O slávnostiach sme sa rozprávali s Martinou Tolstovou zo Slovenskej filharmónie.

Čo má nové slovenská filharmónia, na čo sa môžu tešiť jej milovníci?

Jeseň v bratislavskej Redute - to je už tradične čas festivalu Bratislavské hudobné slávnosti. Na jesennú koncentráciu skvelých zahraničných orchestrov, sólistov a dirigentov a vynikajúcich slovenských umelcov čaká množstvo fanúšikov po celý rok. 51. ročník festivalu sa uskutoční od 25. septembra do 11. októbra a predstavia sa na ňom umelci z 25 krajín.

Aj po festivale BHS vás pozývame do bratislavskej REDUTY. Klasická hudba tu bude znieť takmer každý deň. 67. koncertná sezóna ponúkne návštevníkom široké spektrum hudobných podujatí do júna budúceho roka. Na výber sú symfonické a vokálno-inštrumentálne koncerty v Koncertnej sieni SF, koncerty pre deti, teenagerov, komorné koncerty - recitály popredných interpretov a vystúpenia komorných zoskupení, koncerty súborov interpretujúcich hudbu na dobových nástrojoch, hudobno-literárne večery.

Vo vybrané nedeľné popoludnia vás srdečne pozývame na organové koncerty či koncerty legendárneho Slovenského komorného orchestra. Po boku našich telies - orchestra Slovenská filharmónia a Slovenského filharmonického zboru, ktorý si pripomenie v tejto sezóne 70. rokov od svojho založenia, sa aj v tejto sezóne vystrieda množstvo popredných domácich a zahraničných dirigentov a sólistov.


Slovenská filharmónia ponúka ešte do 2. októbra možnosť zakúpiť si abonentky na vybrané koncertné cykly, 5. októbra sa začína predaj vstupeniek na jednotlivé koncerty v sezóne.

Ako budú vyzerať tohtoročné Bratislavské hudobné slávnosti?

Veľkolepému úvodnému koncertu 25.9. dominuje téma lásky a smrti v hudobných premenách dvoch veľkých skladateľov - Wagnera a Musorgského. Piesne a tance smrti bude interpretovať jedna z najväčších operných hviezd súčasnosti Olga Borodina. Slovenská filharmónia pod taktovkou svojho šéfdirigenta Emmanuela Villauma uvedie na záver tohto koncertu strhujúce Ravelovo Bolero.

K prominentným zahraničným hosťom budú patriť dva nemecké orchestre: Konzerthausorchester Berlin (28.9.) s dirigentom Andreyom Boreykom, ktorého označujú za jedného z najvzrušujúcejších a najdynamickejších dirigentov z východnej Európy pôsobiacich na svetových pódiách a NDR Sinfonieorchester Hamburg (7.10.) so slovenským svetobežníkom, ktorí si získal pódiá Európy i Ameriky Jurajom Valčuhom.

Aj na tomto koncerte zaznie hudba plná emócií Čajkovskeho predohra-fantázia Romeo a Júlia či Straussova symfonická báseň Don Juan. Ďalším z príťažlivých večerov bude hosťovanie Filharmonického orchestra z Monte Carlo (29.9.) pod taktovkou legendy Gianluigiho Gelmettiho so Slovenským filharmonickým zborom a kvartetom sólistov zvučných mien; bude to francúzsko-taliansko-španielsko-rusko-slovenský večer s programom mimoriadne atraktívnym Mozartov klavírny koncert a Rossiniho Stabat mater.

Ku koncertom, ktoré odporúčame bude určite patriť Filharmónia z Rotterdamu (10.10.) s atraktívnym dirigentom Cristianom Macelaru a klaviristom, ktorý je jedným z najvyhľadávanejších Simonom Trpčeskim.

Ruská filharmónia (26.9.) uvedie pod taktovkou Dmitria Jurowskeho legendárny opus - Šostakovičovu 7. symfóniu „Leningradskú", ktorú skladateľ komponoval v atmosfére barbarského obliehania mesta. Ku konfrontácii interpretácie „európskej hudby" pozve Kórejský symfonický orchester (2.10.), na programe je aj známa Dvořákova 9. symfónia „Z nového sveta". K tradičným a vítaným hosťom patria českí hudobníci - tentoraz Janáčkova filharmónia Ostrava (30.9.).


Za klavír zasadne aj „jaguár", tak totiž nazvala Borisa Berezovskeho recenzentka po koncerte pri jeho poslednom hosťovaní na BHS. Program obohatia aj dvaja zaujímaví interpreti klavirista Pavel Gililov a huslista Pierre Amoyal (1.10.), či trio v zložení Ivana Pristašová, Boris Bohó a Christian Zaugg (3.10.).

Aj dirigent Alexander Rahhbari patrí k tým umelcom, ktorých meno je na plagátoch lákadlom. So Slovenskou filharmóniou (3.10.) uvedie kantátu Carmina burana, dielo Carla Offa, ktoré je vraj „pre avantgardistov príliš konzervatívne a pre konzervatívcov príliš divoké". Na záver festivalu (11.10.) patrí taktovka Ionovi Marinovi a huslistke Viviane Hagner, o ktorej v Berliner Morgenpost napísali: „počúvať brilantnú Viviane je očarujúci zážitok, vie, ako prekvapujúcim spôsobom spojiť reflexiu a svietivosť".

Na príťažlivých koncertoch sa predstavia ďalší naši umelci, napríklad Štátny komorný orchester Žilina so zázračným mladým klaviristom 14-ročným Martinom Chudadom, ktorý bude interpretovať Beethovenov 3. klavírny koncert; orchester Solamente naturali s violončelistom Michalom Sťahelom sa sústredili na tvorbu skladateľov pôsobiacich vo Viedni na začiatku 18. storočia; v podaní Quasars Ensemblu zaznejú aj ragtimove rytmy Scotta Joplina; nebude chýbať Mucha Quartet a Moyzesovo kvarteto a čierno-biele klávesy rozozvučia slovenskou tvorbou šiesti klaviristi.

Na BHS si pripomenieme aj 50. výročie Slovenského komorného orchestra a zároveň nedožité životné jubileum jeho zakladateľa charizmatického Bohdana Warchala (1930-2000). Sólistom je náš prominentný huslista Dalibor Karvay.

Máte pre ľudí nejaké prekvapenia, niečo špeciálne?

Každý náš koncert je jedinečný a neopakovateľný. Túto koncertnú sezónu otvárame so sloganom Tomáša Janovica : „Hľadáte harmóniu? Navštívte filharmóniu." Zažiť koncert symfonických telies, zborov či komorných ansámblov, stretnúť sa po koncerte s domácimi či zahraničnými umelcami a spoznať ich osobne, to všetko sú nezabudnuteľné zážitky a prekvapenia, ktoré odporúčame zažiť všetkým.

Pre mimobratislavských priaznivcov klasickej hudby, ktorí sa pravidelne nemajú možnosť dostať na koncerty zverejňujeme záznamy vybraných hudobných podujatí na našej web stránke - www. filharmonia.sk. Videá si môžete prehrávať aj na mobilných zariadeniach. Naše záznamy môžete sledovať aj na tabletoch a smartfónoch.

Koho odporúčate vypočuť si, vidieť?

Určite ktorýkoľvek z koncertov Bratislavských hudobných slávností. Po festivale Otváracie koncerty 67. koncertnej sezóny vo štvrtok a piatok 22. alebo 23. októbra. So Slovenskou filharmóniou sa debutovo predstaví mladý český husľový virtuóz Josef Špaček, koncertný majster Českej filharmónie, ktorý má za sebou sólové koncerty na prestížnych koncertných pódiách.

Novú sezónu odštartuje práve koncertmi v bratislavskej Redute Sukovou Fantáziou. Rovnako pozývame na koncerty počas celej koncertnej sezóny 2015/2016.

Tešíme sa na váš potlesk v bratislavskej REDUTE! Kompletný program nájdete na: www.filharmonia.sk.

Predaj vstupeniek v Pokladnici Slovenskej filharmónie a nepretržite online: www.navstevnik.sk, www.filharmonia.sk.

BRATISLAVA/A.Leitmannova

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti