Zaujímavosti

Udeľovali sa špeciálne nobelovky. Vyhrali aj Slováci

Odovzdávanie Ig-Nobelových cien
Odovzdávanie Ig-Nobelových cien Zdroj: TASR

Kde najviac bolí poštípanie od včely alebo ako dlho močia cicavce? To sú len niektoré z viacerých bizarných objavov, ktoré získali ocenenie.

Môže mať muž 888 detí? Odpoveď je, áno. Tvrdí to skupina vedcov z Viedenskej univerzity, ktorí skúmali, či marocký sultán Mulaj Ismail mohol skutočne mať toľko potomkov počas 30-ročnej vlády. Zistili, že mohol, ale len za podmienky, že mal styk denne. Toľko detí by teoreticky splodil s najmenej 65 ženami, pričom v háreme ich mal 500. Autori tejto štúdie získali Ig-Nobelovu cenu za matematiku. Je to alternatívna Nobelova cena, ktorá má pobaviť, vzdelať a povzbudiť k inováciám. Uspelo viacero bláznivých objavov, medzi nimi aj jeden slovenský.


Víťaz v kategórii literatúra prišiel na to, že zahučanie „hu" používajú takmer všetky jazyky vo svete, vrátane málo známych. Robia tak aby naznačili, že nerozumejú, ak všetko ostatné zlyhá.

Jeden z vedcov sa dokonca nechal 200-krát poštípať včelami, aby dospel k záveru, že najviac to bolí na troch miestach- v nosných dierkach, na hornej pere a na mužskom pohlavnom úde.

Niektorí sa zas zamýšľali aj nad močením cicavcov. Stopovali ste niekedy ako dlho vám trvá močenie? Videli ste niekedy močiť pandu, kozu alebo slona? Ak áno, vedeli by ste, že zvieratá vážiace viac ako 3 kilogramy močia približne rovnaký čas - 21 sekúnd. Voláme to zákon močenia.

Ceny odovzdávali na univerzite v Harvarde skutoční laureáti Nobelových cien. Víťazi dostali aj finančnú odmenu, bankovku v hodnote desať biliónov zimbabwianskych dolárov, čo je v prepočte niekoľko amerických dolárov.

Cenu získali aj Slováci

Cenu za medicínu získali Slováci. Biológ Peter Celec a genetička Jaroslava Durdiaková skúmali biomedicínske vplyvy intenzívneho bozkávania sa. Vedci z bratislavskej Univerzity Komenského v roku 2013 na túto tému publikovali článok.

HARVARD/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti