Zaujímavosti

Večer sa začne Jom Kippur. Najvýznamnejší sviatok Židov

Ortodoxní židovskí muži sa modlia v Jeruzaleme pri Múre nárekov počas sviatku Jom kippur Deň zmierenia.
Zdroj: TASR

Týmto sviatkom symbolicky vrcholí fáza desiatich dní pokánia, ktorá sa začala sviatkom Roš Hašana - Novým rokom.

Aj židovská komunita na Slovensku začne dnes večer so západom slnka sláviť Jom Kippur - deň zmierenia, ktorý je najdôležitejší a najvážnejší židovský sviatok. „Je to sviatok, počas ktorého by sa ľudia mali zmieriť vzájomne medzi sebou, ale najmä uzavrieť mier s Bohom. Mnohí preto strávia celý deň v modlitbách, nebudú jesť ani piť a vzdajú sa akéhokoľvek luxusu a pohodlia.

V Izraeli má Jom Kippur charakter dňa, keď sa zastaví život. Kaviarne, reštaurácie aj letiská sú zatvorené, v uliciach nie sú autá," uviedla Lucia Livschitz Kollárová, hovorkyňa Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí v SR (ÚZ ŽNO).

Týmto sviatkom symbolicky vrcholí fáza desiatich dní pokánia, ktorá sa začala sviatkom Roš Hašana - Novým rokom (13. - 14. septembra). Očakáva sa, že počas týchto desiatich dní ľudia napravia svoje pošramotené vzťahy, nevyriešené konflikty, nájdu pokoj so sebou samými aj so svojím okolím.

No a na deň zmierenia, Jom Kippur, potom už predstúpia pred Boha skromní, pokorní, očistení a dostanú za snahu napraviť sa ako keby jeho „rozsudok", priblížila sviatok Kollárová. Ako ďalej konštatovala, na Jom Kippur sa dodržiava prísny, nekompromisný pôst. Ani hlt jedla, ani kvapka vody.

Aby človek pred Boha mohol predstúpiť v absolútnej pokore, musí absolvovať túto náročnú časť. Pokora znamená aj zriecť sa pohodlia a luxusu, preto sa v tento deň neobúvajú kožené topánky, ženy sa nelíčia mejkapom, človek pred Boha predstupuje v bielom odeve...

„Toto sú, samozrejme, prísne pravidlá, ktoré nedodržiavajú všetci, je to veľmi individuálne," dodala. Jom Kippur strávia rodiny spoločne v modlitbách v synagóge a po skončení slávenia sa rodina presunie domov, kde sa ľahkým, zdravým jedlom ukončí sviatok a náročná fáza hladovania, uviedla Lucia Livschitz Kollárová.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.