Zaujímavosti

Vieme odkiaľ pochádza meteorit, ktorý padol pri Košiciach

meteorit.jpg

Ak by vám meteorit spadol do záhrady, zo zisku by ste sa tešiť nemohli. Oficiálne patrí štátu a je nepredajný.

Pochádza z vesmíru, volá sa Košice a oddnes leží v Národnom múzeu v Bratislave. Pýtate sa čo to môže byť? Je to kus mimozemského kameňa teda meteoritu, ktorý na Slovensko dopadol pred piatimi rokmi na východe pri Vyšnom Klatove.

28 . február 2010 na Slovensko dopadá meteorit. Keďže je u nás zamračené úkaz na oblohe najlepšie zaznamenala kamera na parkovisku v Maďarsku. Ľudia v Jasove pri Košiciach cítia vibrácie a počujú rachot. Začína sa veľká pátracia akcia po meteorite. A toto je jeho najväčšia časť.

,,Najzaujímavejšie je to keď to nájdete proste ten kúsok teliesko ktoré pred troma týždňami kdesi vo vesmíre a zrazu ho máte v ruke," vyznal sa vedec Ján Svoreň.

Vyzerá ako obyčajný kameň, no je to tak výnimočný má v sebe zapísanú históriu celej našej slnečnej sústavy. ,,Držíte materiál ktorý nie je zo zeme ale súčasne vám hovorí ako zem vyzerala. slnečná sústava keď vznikla pred približne 4,5 mld. Rokov," povedal Pavel Uher.


Päť rokov vedci zisťovali odkadiaľ pochádza a aký ma rodokmeň. „Pochádza z hlavného pásu asteroidov medzi dráhami Marsu a Jupiterom," tvrdí matematik Juraj Tóth.

To, že meteorit spadol pri Košiciach je úplnou náhodou. Rozpadol sa približne v 35 kilometrovej výška na menšie telesá. Celkovo sa našlo sa 78 kúskov.

Pred vstupom do atmosféry to teleso malo 3,5 tony a sumárna hmotnosť meteoritov keď sme ich našli bola 4,32 kilogramu.

V histórii sa ku nám zatúlalo iba šesť meteoritov, ale tento je najväčší. Čím je väčší, tým cena rastie. Môže pokojne dosiahnuť úroveň 150-tisíc eur.

Ak by vám meteorit spadol do záhrady, zo zisku by ste sa tešiť nemohli. Oficiálne patrí štátu a je nepredajný.

KOŠICE/David Vido

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.