Zaujímavosti

Po soche bude mať Julo Satinský v Bratislave aj ulicu

Julius Satinsky ILUSTRAKY reflex.jpg
Zdroj: www.markiza.sk

Satinský býval na Dunajskej ulici, kde má dnes sochu a na Dunajskej ulici zase navštevoval strednú školu.

Bratislava bude mať od polovice októbra niekoľko nových ulíc. Pribudnú v Starom i Novom Meste, v Rusovciach i v Podunajských Biskupiciach. Tú svoju ulicu bude mať v centre hlavného mesta aj herec, komik a spisovateľ Július Satinský. Schválili to vo štvrtok (24.9.) bratislavskí mestskí poslanci.

Satinského ulica sa bude volať novovzniknutá ulica vedľa Nemocnice sv. Michala v Starom Meste

Satinský býval na Dunajskej ulici, kde má dnes sochu a na Dunajskej ulici zase navštevoval Strednú pedagogickú školu nachádzajúcu sa pôvodne v blízkosti novovzniknutej ulice.

Ďalšie nové ulice v mestských častiach

Železobetónové premostenie nad Staromestskou ulicou pri Vtáčej veži dostane názov Albertova lávka. Meno tak má niesť podľa vojvodu a nemeckého princa Alberta Kazimíra Augusta Sasko-Tešinského.

Premostenie je totiž vybudované približne v mieste, kde kedysi bola drevená lávka ponad priekopu, dnešnú Staromestskú ulicu, a ktorú využíval na prechod medzi Hradom a jeho bytom. Nadchod nebol nikdy oficiálne pomenovaný a s blížiacim sa 250. výročím príchodu kniežaťa Alberta do Prešporka ako miestodržiteľa ho mestská časť Staré Mesto navrhla takto pomenovať.

V bratislavskom Novom Meste zase vznikla nová ulica v lokalite Koliba - Vtáčnik, preto sa bude volať Na Vtáčniku.

V Rusovciach pribudne v lokalite Tehelný hon ulica Vojtecha Ondroucha a ulica Aladára Radnótiho. Sú pomenované podľa bádateľov, ktorí venovali svoj profesionálny život štúdiu a výskumu rímskeho vojenského tábora Gerulata. V lokalite Pieskový hon zase vzniknú ulice Pri Pieskovom hone a Pri Rusovskom ramene. Návrhy boli inšpirované pôvodnými miestnymi názvami.

Ligurčeková, Jastrabinová, Kapsičková a Vratičová - aj to sú nové názvy ulíc v Podunajských Biskupiciach v lokalite Vinohradnícka - Hydinárska, pomenované podľa byliniek. Špaldovú ulicu budú mať zase obyvatelia v lokalite medzi ulicami Závodná a Svornosti. Medzi Hydinársku a Ulicu Svornosti zase pribudne aj Ulica akademického maliara Jozefa Nagya. Je pomenovaná podľa umelca, ktorý žil a tvoril v Podunajských Biskupiciach.

V rovnakej lokalite pribudnú aj ulice Achátová, Citrínová, Granátová, Korálová, Malachitová, Ametystová, Akvamarínová , pomenované podľa prírodných vzácnych kameňov a tiež Murárska a Farmárska, pomenované podľa názvov remesiel.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.