Zaujímavosti

Slovenskí vedci vysvetlili, čo znamená prelomový objav na Marse

Povrch planéty Mars
Zdroj: NATO

Objavenie tečúcej slanej vody na Marse vytvára predpoklad na to, aby v budúcnosti mohli ľudia na túto červenú planétu lietať a existovať tam dlhšiu dobu.

Objavenie tečúcej slanej vody na Marse je prelomové a vytvára predpoklad na to, aby v budúcnosti mohli ľudia na túto červenú planétu lietať a existovať tam dlhšiu dobu. Pre TASR to povedal predseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) Jakub Kapuš, podľa ktorého tento objav dokázal, že Mars nie je suchou vyprahnutou planétou.

"Otvára sa nám obraz o jeho minulosti a skladá sa nám mozaika toho, ako naša slnečná sústava vyzerala v minulosti, ako sa tvorila a funguje," povedal. Podľa Kapuša bude potrebné naďalej skúmať, kde sa tieto rezervoáre vody na Marse nachádzajú, za akých podmienok sa samotná voda objavuje a je schopná udržať sa na povrchu planéty.

Objav tečúcej vody môže znamenať veľké plus

"Objav tečúcej vody môže znamenať veľké plus najmä pre pilotované misie na Mars, pretože doviesť náklad na túto planétu, na takú veľkú vzdialenosť, je veľmi náročné a nákladné finančné i technicky," podotkol predseda SOSA. Ako tvrdí, Mars je prirodzeným cieľom, o ktorom sa uvažuje ako o ďalšej kolíske ľudstva.

Dekan Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave Jozef Masarik pre TASR povedal, že tento objav považuje z hľadiska výskumu objektov slnečnej sústavy za najvýznamnejší v tomto storočí. "Do výskumu Marsu priniesol niečo nové, pretože výsledky misií v minulosti, ako aj modely Marsu, poukazovali na to, že na tejto planéte môže byť voda len v zamrznutom stave, a to väčšinou pod povrchom," priblížil Masarik.

Cieľ ďalšieho výskumu vytýčený

Vedci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) pred niekoľkými hodinami oznámili, že na Marse sa pravdepodobne nenachádza len zamrznutá voda, ale aj pramene tečúcej slanej vody, a to minimálne počas leta. Posledné pozorovania podľa nich "silne podporujú" dlhoročnú teóriu, že slaná voda každé leto prúdi na niektorých spomedzi marťanských svahov.

Soľ totiž znižuje bod, v ktorom voda zamŕza, čo podľa vedcov vysvetľuje, prečo na Marse voda prúdi práve v letnej sezóne. Cieľom ďalšieho výskumu bude podľa vedcov zistenie, či na Marse môže existovať akákoľvek mikroskopická forma života. Svoje závery pritom vyvodzujú z údajov zaznamenaných sondou Orbiter, ktorá okolo tejto planéty krúži od roku 2006.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti