Zaujímavosti

Príbeh Židovky vás dojme. Znie to neuveriteľne, ale môže za to čokoláda

francine.png
Zdroj: YouTube

Príbeh, ktorý vás dojme vďaka veľkému gestu s malým kúskom čokolády.

Osemdesiattriročná francúzska spisovateľka a poetka Francine Christophe je Židovka. Narodila sa v roku 1933, kedy sa dostal Hitler k moci. Do koncentračného tábora ju odviedli aj s mamou, keď mala osem rokov.

Židom všetko vzali a ak aj niečo mali, boli to len drobnosti, ktoré sa im do tábora podarilo prepašovať. Mama Francine mala pri sebe tabuľku čokolády. Svojej dcére povedala, že keď jej bude najhoršie, môže ju zjesť a všetko bude v poriadku.

V baraku, v ktorom boli umiestnené, sa spriatelili so ženou, ktorá bola tehotná. Keď nadišiel čas pôrodu, sprevádzala ju Francineina mama. Opýtala sa jej, či má ešte tú čokoládu a ako sa cíti. "Dobre, mama," odpovedala jej dcérka.

"Tak ju dáme našej priateľke. Ide rodiť a nemusí prežiť," oznámila jej mama. Dievčatko súhlasilo. Všetko ale dobre dopadlo. Žena pôrod prežila a na svet priviedla zdravé dieťa.

"Nikdy neplakalo. O šesť mesiacov neskôr, keď nás oslobodili, prvýkrát zakričalo," opísala Francine.

Keď už bola dospelá, dcéra sa jej opýtala, čo by sa zmenilo, keby všetci, čo prežili hrôzy koncentračných táborov, absolvovali psychoterapiu. Francine sa to zdalo ako dobrý nápad a zorganizovala konferenciu.

Keď jedna z psychoterapeutiek vystúpila na pódiu, predstavila sa, povedala, že pochádza z Marseille a že predtým, ako začne prednášku, musí niečo urobiť. Z vrecka vytiahla čokoládu so slovami, že je pre Francine Christophe. "Ja som to dieťa," dodala.

Výpoveď je súčasťou nového dokumentárneho filmu Human, ktorý zachytáva príbehy ľudí z koncetračného tábora Bergen-Belsen na severe Nemecka.

More than a moving story: a true life lesson.Thank you Francine. #WhatMakesUsHUMAN

Posted by HUMAN on 25. září 2015
FRANCÚZSKO/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.