Zaujímavosti

Milujete tanec a divadlo? Vyžite sa na jeho úžasnom spojení s Ifjú Szivek

Vyvlastnenie.jpg

Pohyb a hudba vyvoláva silné emócie, abstraktný príbeh, ktorý tanečný kolektív vyrozpráva dáva priestor fantáziu.

Ak ste fanúšikmi tanca, divadla a hudby, toto spojenie si zamilujete. Tanečné divadlo Ifjú Szivek ponúka emočné kultúrne vyžitie a zlavy.markiza.sk zasa vyhrať vstupenky na ich predstavenia. O tom, čo je vlastne tanečné divadlo, kto sú Ifjú Szivek a čo od nich môžete čakať sme sa rozprávali s členmi divadla.

Čo je to tanečné divadlo ?

Tanečné divadlo je scénická forma, ktorá prostredníctvom hudby a tanca svojim divákom ponúka umelecký zážitok. Pohyb a hudba vyvoláva silné emócie, abstraktný príbeh, ktorý tanečný kolektív vyrozpráva dáva priestor fantáziu. Kombinácia týchto faktorov je divadlo, ktoré nepoužíva slová, ale napriek tomu ho všetci pochopia.


Ako dlho fungujete a ako ste vlastne vznikli?

Hoci súbor vznikol už v roku 1955, profesionálnym tanečným divadlom sa stal až o 45 rokov neskôr. „Ľudová kultúra nevznikla preto, aby sa stala scénickou formou, ale keď je táto možnosť jedným zo spôsobov, ktorým sa môže zachovať, tak ju treba využiť," znie krédo tanečného divadla Ifjú Szivek.

Predstavenia Ifjú Szivek od roku 2000 mali možnosť vidieť diváci vo Švajčiarsku, Francúzsku, Švédsku, Taliansku, v USA či v Austrálii. Choreograf kolektívu Dušan Hégli vedie umeleckú činnosť tanečného divadla už 15 rokov. Zriaďovateľom inštitúcie je Úrad vlády Slovenskej republiky.


Čo v preklade znamená váš názov?

Ifjú Szivek sú v preklade Mladé srdcia (alebo ak chcete Young hearts).

Aký je rozdiel medzi divadlom a tanečným divadlom?

Jazyk tanca a hudby. V tanečnom divadle neexistuje jazyková bariéra alebo aspoň nie v klasickom slova zmysle. Princíp je rovnaký - vyvolať emócie, spôsobiť katarziu.

Príďte a usúďte sami!

Môžu sa mladí ľudia stať súčasťou tanečného divadla?

Môžu, ak práve hľadáme nových tanečníkov, ako to býva aj v iných divadlách a tanečných súboroch. Pri tanečnom divadle je veľmi dôležitá súhra a spolupráca medzi tanečníkmi. Je nevyhnutné, aby si navzájom verili a poznali sa, preto sa tieto konkurzy nerobia často.


Aké predstavenia máte pre divákov pripravené?

V septembri sa nám rozbehla prvá ozajstná divadelná sezóna. Sezónu, ktorá trvá až do konca decembra, sme postavili na troch tanečných inscenáciách. Okrem choreografií Listy, Vyvlastenie a Kukučie vajíčko sa u nás predstavia aj divadlá zo zahraničia. Radi privítame každého, kto sa zaujíma o umenie, tradičnú tanečnú a hudobnú kultúru a o naše divadlo. Tancovať budeme vždy vo štvrtok v našom sídle na Mostovej 8.

Kukučie vajíčko je ideálne predstavenie pre deti aj dospelých. Každý z nás sa už v prvých ročníkoch základnej školy oboznámil s úlohami typu kukučieho vajíčka. Všetci určite rozpoznáme hrušku medzi jablkami alebo klavír medzi gitarami, ale poradíme si aj napríklad s flamencom ukrytým v choreografií cigánskeho tanca? Celovečerný program Tanečného divadla Ifjú Szivek predstavuje tradičnú ľudovú hudbu spolu s tancom v kontexte, ktorý je pre človeka 21. storočia veľmi dobre známy.


Listy predstavujú tradičnú tanečnú kultúru národností žijúcich na Slovensku, s použitím listov a spomienok Bélu Bartóka, Zoltána Kodálya, Sándora Petőfiho a Sándora Máraiho. Predstavenie ponúka nielen dôveryhodný ale aj rýdzo ľudský pohľad na dobu a dobovú kultúru územia "Hornej zeme" na prelome 19. a 20. storočia.

Vyvlastenie - Všetci sme produktom súhry rôznych kultúr, ideológií a príbehov. Napriek tomu v mnohých z nás žije nevysvetliteľná túžba strániť sa všetkého, čo je "iné". Výsledkom trvalej izolácie je však vylúčenie, nech už je reč o ktorejkoľvek oblasti života.


Otázkou zostáva už len to, či vylučujeme alebo sami sa staneme vylúčenými. (Slovenský divák nám azda prepáči používanie novotvaru Vyvlastenie - avšak toto slovo najviac vystihuje podstatu nášho predstavenia - tancom vyjadriť pocit vylúčenia.)

Ďalšie informácie nájdete na www.ifjuszivek.sk

BRATISLAVA/A.Leitmannova

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti