Zaujímavosti

Omyl najvyššieho vrchu. Tento sa zapíše do dejín Slovenska

Pomenovanie najvyššieho vrchu Veľkej Fatry - Pustolovčia nie je oficiálne.
Zdroj: TV Markíza

Ak odborníci potvrdia naše merania, najvyšší vrch Veľkej Fatry už nebude Ostredok.

Veľká Fatra patrí medzi naše najvýznamnejšie pohoria. Poznať najvyšší vrch by mala byť základná vec. Turisti i školáci však desaťročia dostávajú nesprávnu informáciu. Najvyššie považovaný vrch Ostredok prekonal susedný kopec bez mena.

Mapy, atlasy i školské učebnice. Tam všade sa uvádza, že najvyšším vrchom Veľkej Fatry je Ostredok. Skúsený turistický značkár Milan Stuchlý však tvrdí, že „najvyšší vrchol to nie je."

Chrobáka do hlavy mu dala internetová diskusia. Asi 300 metrov južne od Ostredku je kopec, ktorý sa javí byť vyšší. „Bol som si to overiť minulú zimu, keď z Ostredku sa nedala odfotiť Matra, pretože zavadzal tento vyšší kopec. Keby bol Ostredok najvyšší, tak by sme mali kruhový výhľad" vysvetlil nám.

Geodeti nadmorské výšky ešte raz zmerajú. Keď potvrdia potvrdené, vysvitne nová hádanka

Zdravý úsudok podporili aj staré archívne mapy. Pri Ostredku je znázornený bod, ktorý je ešte o tri metre vyšší. Do terénu sa vybral aj náš reportér Ľubo Fronko.

Vyšliapal na Ostredok a urobil malý merací pokus, pričom mu pomohla moderná technika.

Barometrickým meraním zistil oficálnu výšku vrchu: 1 592 m. n. m. Potom prešiel na druhý kopec a zopakoval to isté. Nameral o tri metre viac.

„Je to pre nás mimoriadne zaujímavá správa. Všetko je však v rukách kompetentných úradov, ktoré by potvrdili alebo vyvrátili, či naozaj je to najvyšší vrch Veľkej Fatry," tvrdí riaditeľ Správy Národného parku Veľká Fatra Peter Vantara.

Paradoxom je, že úrad geodézie a kartografie na základnej mape v mierke 1: 10 000 vyšší bod bez mena registruje. „Tí, ktorí vyhlásili Ostredok za najvyšší vrch Veľkej Fatry buď nepoznajú túto našu mapu alebo nesprávne čítajú mapu," povedala SYN: Katarína Leitmannová z Úradu geodézie, kartografie a katastra SR.

Na miesto už turisti umiestnili informačnú tabuľku. Milovníci hôr sa z novej atrakcie radujú. Vrch nazvali Pustolovčia, ale nie je to oficiálny názov.

Geodeti nadmorské výšky oboch bodov ešte raz zmerajú. Keď potvrdia potvrdené, vysvitne nová hádanka. Ako sa nový najvyšší bod Veľkej Fatry bude vlastne volať.


VEĽKÁ FATRA/Ľubo Fronko

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.