Zaujímavosti

Za objavenie vody na Marse vďačíme mladému deathmetalistovi

titlMARS.jpg

Len 25-ročný mladík je pritom stále ešte študentom.

Aj vy si vždy predstavujete najväčšie vedecké kapacity ako starých prešedivených pánkov v košeliach? Tak teraz vám ukážeme pravý opak. Muž, ktorý sa veľkou mierou podpísal pod objav vody na Marse má 25 rokov a je to vášnivý deathmetalový gitarista.

Napoly Nepálčan, napoly Američan. Lujendra „Luju" Ojha je stále „len" doktorand na univerzite v americkom štáte Georgia, no na svojom konte má už niekoľko veľkých projektov. O jednom z jeho posledných objavov ste zrejme počuli aj vy - na Marse je tečúca voda. Okrem vesmíru sa venuje napríklad aj štúdiu zemetrasení v Himalájach. Ako o sebe sám hovorí, je to „muž viacerých remesiel".

Mladý vedec, ktorý spolupracuje aj s NASA, sa významnou mierou podieľal na novom prevratnom objave na Marse. Bol to totiž práve Ojha, ktorý vymyslel techniku, pomocou ktorej sa podarilo zanalyzovať snímky zo sondy MRO obiehajúcej okolo Marsu a nájsť tak dôkazy o vode zmiešanej so soľou. No a predstavte si, že takéto niečo spravil človek, ktorý mal ešte donedávna dlhé vlasy a vo voľnom čase si to takto dával na pódiu s deathmetalovou kapelou:


Povedal som si, kašlať na hudbu, idem robiť výskum

„Áno, to bol môj život. Ale s hudbou som bol aj tak trochu chudobný. Nedokázal som si zarobiť, tak som si povedal, že kašlať na hudbu, idem robiť výskum, možno tam nejaké peniaze zarobím. No vo vede tiež nie je práve veľa peňazí," priznal Ojha pre portál Cnet.com.

No a úspechom jedného zo svojej komunity sa vo veľkom teraz chvália aj viaceré medzinárodné metalové portály ako napríklad loudwire.com, metalinjection.net či metalsucks.net.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, ml

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.