Zaujímavosti

Prečo slony nezomierajú na rakovinu?

Ilustračné foto.
Slony zomierajú na rakovinu oveľa zriedkavejšie Zdroj: Shutterstock.com

Pri každom delení buniek vzniká riziko rakoviny. Slony by tak mali zomierať častejšie. Nie je to však celkom pravda.

V roku 1977 prišiel štatistik Richard Peto s veľmi jednoduchou hypotézou. Ľudí by mala častejšie postihovať rakovina ako myši. Argumentoval naozaj jednoducho. Vždy, keď sa bunky delia, vzniká malé riziko, že začnú nekontrolovateľne bujnieť a zmenia sa na rakovinové. Píše nytimes.com.

Čím väčšie zviera je, tým viac má aj buniek. A čím dlhšie žije, tým častejšie sa budú bunky deliť. Človek počas života zažije až 10-tisíc násobne viac bunkových delení ako myš. Práve to je podľa neho dôvod, prečo by sme mali mať rakovinu oveľa častejšie. Dalo by sa teda očakávať, že väčšie zvieratá by mali na rakovinu zomierať oveľa častejšie. Nie je to však celkom pravda. Ľudia a myši zomierajú na rakovinu rovnako často. A tak získalo toto tvrdenie označenie Petov paradox.

Dr. Schiffman spolu s tímom prišiel na veľmi nečakaný fakt. Slony majú oveľa nižšiu šancu ochorenia na rakovinu. Podľa záznamov zo zoologických záhrad zomrelo zo 644 slonov menej ako 5% na rakovinu.

Lekári skúmali gén p53. Jednou z najdôležitejších úloh tohto proteínu je prevencia proti nekontrolovanému deleniu buniek. Ak sa narodí človek s poruchou proteínu p53, riziko ochorenia sa zvýši až na 90%. Ľudia, ktorých toto ochorenie trápi, dostanú rakovinu zvyčajne už ako deti. Prípadne sa u nich počas života objaví viacero typov nádorových ochorení.

Tím okolo doktora Schiffmana zistil, že slony majú v genotype oveľa viac génu p53. Kým človek má iba jeden pár génu, slony majú až dvadsaťnásobne viac.

BRATISLAVA/NYTIMES.com, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.