Zaujímavosti

Čo všetko môžu spôsobiť falošné aplikácie z Google Play?

Google play
Zdroj: tested.com

Odinštalovať tieto aplikácie môže byť veľmi ťažké, vyžiadali si totiž administrátorské práva a dokážu skryť aj svoju vlastnú ikonu.

Odborníci na internetovú bezpečnosť analyzovali falošné android aplikácie, ktoré sa nachádzali priamo v digitálnom obchode Google Play. V ľuďoch vzbudzovali dojem, že obsahujú cheaty do obľúbených hier a za jediný mesiac boli nainštalované viac než 200-tisíc. Aplikácie však v skutočnosti majiteľom android telefónov a tabletov agresívne zobrazovali reklamy každých 30-40 minút tak, že znemožňovali akúkoľvek prácu so zariadením.

Tieto falošné aplikácie vyžívajú zaujímavú techniku, ktorou sa pokúšajú skryť pred technológiou Google Bouncer. Tú spoločnosť Google využíva na ochranu obchodu Google Play pred tým, aby cezeň niekto šíril škodlivý kód.

"Aplikácie získajú IP adresu zariadenia, na ktorom bežia a cez databázu majiteľov internetových domén a IP adries sa o nej pokúšajú zistiť akékoľvek informácie. Ak tieto informácie obsahujú slovo "Google", aplikácia to považuje za signál, že si ju prehliada Google Bouncer. V takomto prípade sa na zariadení nezobrazia reklamy, ale sľubované cheaty na hry," vysvetľuje Lukáš Štefanko, výskumník škodlivého kódu zo spoločnosti ESET.

Spoločnosť ESET, ktorá na aplikácie prišla, už informovala Google, vďaka čomu boli tieto falošné aplikácie z Google Play odstránené. Jednalo sa o aplikácie Cheats for Pou, Guide for SubWay a Cheats for SubWay.

Odinštalovať tieto aplikácie môže byť veľmi ťažké, čo vo svojich hodnoteniach spomínajú aj používatelia, ktorí sa dali nachytať. Aplikácie si totiž vyžiadali administrátorské práva a dokážu skryť aj svoju vlastnú ikonu.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti