Zaujímavosti

Vynašiel neviditeľný plášť, zatiaľ si ho bude môcť obliecť iba myš

Doc. Ing. Fedor Gömöry, DrSc.
Zdroj: archív F. Gömöryho

Doc. Gömöry upozorňuje, že nejde o plášť ako z rozprávky

Vedec Fedor Gömöry skúma možnosti využitia progresívnych materiálov a so svojím tímom sa mu podarilo vynájsť neviditeľný plášť, ktorý nedokážu odhaliť detektory magnetického poľa.

Doc. Ing. Fedor Gömöry, DrSc., z Elektrotechnického ústavu SAV , pôsobí na Oddelení fyziky supravodičov. V roku 2012 so svojím vedeckým tímom urobil prielom vo výskume magnetickej neviditeľnosti. Vedeckú štúdiu, na ktorej spolupracovali s vedcami z Autonómnej univerzity v Barcelone, zverejnil prestížny vedecký časopis Science.

Správa o vynáleze neviditeľného plášťa preletela takmer všetkými médiami, doc. Gömöry však upozorňuje, že nejde o plášť ako z rozprávky, pretože magnetický plášť je očami viditeľný, „nevidí“ ho len merač magnetického poľa.

Zdroj: archív F. Gömöryho
„Snažím sa vždy pripomínať, že náš výskum sa týka magnetickej neviditeľnosti. Presnejšie by bolo magnetická ,nedetekovateľnosť‘ alebo ‚magnetická nemerateľnosť‘,“ hovorí.

Neviditeľný plášť je v tomto prípade malý objekt, ktorý detektory magnetického poľa nevidia. Do neho sa potom dá vložiť predmet, ktorý zostane takisto magneticky neviditeľný. Výskum vedeckého tímu z Elektrotechnického ústavu SAV zaujal vedcov z NASA – Ames Research Center, ktorí skúmajú vplyv magnetického poľa na živé organizmy, napríklad pri dlhých letoch do vesmíru. Keďže v plášti je magnetické pole nulové, vedecké skupiny sa rozhodli spolupracovať na výrobe plášťa, ktorý bude dodatočne veľký, aby sa do neho zmestila myš.


Článok vyšiel s podporou národného projektu PopVaT – Popularizácia vedy a techniky na Slovensku, ktorého cieľom je dosiahnuť zlepšenie vnímania a postavenia vedy v spoločnosti prostredníctvom popularizácie vedy a techniky.


BRATISLAVA/PR článok

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti