Zaujímavosti

Vedci veria, že konečne našli biblické mesto Sodomu

sodoma.jpg
Zdroj: Facebook

Ďalším dôkazom na podporu ich tvrdenia je fakt, že mesto, ktoré našli, bolo náhle opustené koncom doby bronzovej.

Po desaťročiach kopania vedci veria, že konečne objavili ruiny biblického mesta Sodoma. Experti teraz skúmajú oblasť Tall el-Hammam v Jordánsku a veria, že pozostatky "monštruózneho" mesta z doby bronzovej zodpovedajú biblickému opisu mesta, ktoré zničil Boh. Píše DailyMail.

Sedí to na opis najväčšieho mesta v regióne, ktoré sa nachádza na východ od rieky Jordán. Jeho existencia sa datuje do rokov 3500 až 1540 pred naším letopočtom. Väčšina odkazov o Sodome a Gomore sa objaví v knihe Genezis.


Sodoma sa nachádzala na hlavnej obchodnej ceste a vzhľadom k svojej veľkosti bola opevnená silnými a vysokými múrmi s vežami. Mesto zničil Boh potom, ako jeho anjeli nenašli za jeho múrmi ani jedného spravodlivého človeka. Tak sa píše v Biblii.

Steven Collins z univerzity Trinity Southwestern v Novom Mexiku viedol celý projekt. Pre Popular Archeology povedal, že ide o najväčšie mesto v porovnaní s ostatnými z tých čias. Výkopy, ktoré začali v roku 2005, naznačujú, že šlo o sofistikovanú spoločnosti.

Zdroj: Facebook

Mesto sa neustále rozširovalo, jeho múry sa opevňovali a zvyšovali. Mali brány, strážne veže a aspoň jednu hlavnú cestu. Neskôr bola hlavná stena nahradená obrovským valom, ktorý fungoval ako obchvat okolo mesta.

Tím vedcov skutočne verí, že našli Sodomu. Ďalším dôkazom na podporu ich tvrdenia je fakt, že mesto, ktoré našli, bolo náhle opustené koncom doby bronzovej.

Zničenie Sodomy a Gomory bolo zaznamenané v mnohých častiach Biblie vrátane knihy Genezis, Novom zákone, rovnako aj v Koráne. Starý zákon opisuje, ako Boh zničil hriešnikov zo Sodomy ohňom a sírou, ale jednému dobrému mužovi Lotovi a jeho rodine dovolil utiecť z mesta. Obe mestá boli použité ako metafory pre neresti a homosexualitu.

Zdroj: Profimedia.sk

ZNIČENIE SODOMY A ZÁCHRANA LÓTA (kniha Genezis)
Slnko vyšlo nad zem, keď Lot došiel do Segoru. A Pán dal padať na Sodomu a Gomoru síru a oheň z neba od Pána a zničil tie mestá i celé okolie Jordánu so všetkými obyvateľmi mesta a so všetkým poľným rastlinstvom. Keď sa jeho žena za ním obzrela, premenila sa v soľný stĺp.

Abrahám sa vybral zavčas rána na miesto, na ktorom predtým stál pred Pánom. Keď sa pozrel na Sodomu a Gomoru a na celú okolitú krajinu, videl vystupovať zo zeme dym ako dym z pece.

Boh teda pamätal na Abraháma, keď Boh zničil mestá a okolie a Lota vyviedol zo záhuby, keď zničil mestá, v ktorých Lot býval.

VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.