Zaujímavosti

Cez Atlantik za hodinu? Airbus si patentoval odvážny projekt

Lietadlo budúcnosti preletí Atlantik za menej ako hodinu
Lietadlo budúcnosti preletí Atlantik za menej ako hodinu Zdroj: YouTube

Lietadlo budúcnosti by malo štartovať ako raketa. Dosiahne rýchlosť až 5500 km/h.

Airbus prichádza s neuveriteľnou novinkou. Obyčajné dopravné lietadlá ho už pravdepodobne začali nudiť a preto kráča v ústrety budúcnosti. V júli si na patentovom úrade nechal registrovať patent lietadla s prezývkou Concorde 2. Je síce ešte iba na papieri, ale už sa chváli ohromnými parametrami. Píše portál tn.cz.

Lietadlo svojim dizajnom pripomína skôr raketu, alebo dopravné prostriedky z kreslených a vedecko-fantastických filmov. Určite sa nepodobá na linkové autobusy s krídlami, ktoré nám ponad hlavy lietajú teraz. Rozdiely sa však ani zďaleka nekončia pri jeho vzhľade.

Podľa plánov konštruktérov spoločnosti Airbus má nový stroj štartovať ako raketa a dosahovať by mal rýchlosť až 5500 km/h. V prepočte je to asi štyri a pol násobok rýchlosti zvuku. Z východného pobrežia Ameriky by to do Európy malo trvať iba hodinu. Menej, ako strávi väčšina ľudí každé ráno v MHD cestou do práce.

Pôvodný Concorde zvládal prelet cez Atlantik asi za tri hodiny. Bežným dopravným lietadlom to trvá osem. Ak sa tešíte na cestu z Európy do New Yorku za rekordne krátky čas, ešte sa netešte. Lietadlo snov je rýchlejšie ako bežná vojenská stíhačka a uvezie len dvadsať pasažierov. Ceny letenky teda práve najlacnejšie nebudú.

Sám výrobca v patente píše, že počíta s tým, že služby futuristického raketového lietadla využijú predovšetkým celebrity a vrcholoví manažéri. Do úvahy však prichádza aj vojenské využitie. Napríklad na bleskový transport špeciálnych jednotiek na dlhé vzdialenosti.

Či sa lietadlo dostane do sériovej výroby ešte nie je jasné. Pozrite sa, ako by mal Concorde budúcnosti fungovať.


TOULOUSE/TN.cz, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.