Zaujímavosti

Hrdzavé bicykle sa stali láskou pre Vrbovčana, má ich doma už 50

Zbierka bicyklov Adriána Otepku.
Zdroj: TV Markíza

Na ich opravu nepoužíva žiadne elektrické stroje. Všetko robí ručne.

Chodenie po šrotoviskách je jeho život. Cíti s tam ako ryba vo vode. Nájde tam kadečo, no jeho zaujímajú len zhrdzavené bicykle . Čím staršie tým lepšie. Má ich už desiatky a dokáže ich za pár dní zmeniť na nepoznanie.

Pred ôsmimi rokmi začal zbierať karbidove lampy. Keď ich mal neúrekom, chýbal mu už len dopravný prostriedok, na ktorý by ich namontoval. Rozhodol sa pre bicykel.

„Začal som chodiť po šrotoviskách a domov zvliekať bicykle všelijaké hrdzavé," priznal sa zberateľ starých bicyklov Adrián Otepka.

A budem ich zbierať hádam kým neumriem...

Kým vytiahne bicykel spod kopy šrotu prejde aj hodina. Zo starého nový dokáže urobiť za necelý týždeň. Má ich už 50. Nepoužíva žiadne elektrické stroje. Všetko robí ručne, vrátane leštenia.

Vystavené kúsky vo Vrbovom pri Piešťanoch majú ľuďom priblížiť ako vyzerali bicykle kedysi najmä na dedinách . Informácie čerpá zo starých filmov a kníh. Nájdete tu farársky, pekársky, lekársky i vojenský.

Doplnky na bicykle ako napríklad modlitebnú knižku, lekársky kufor, či lampáše kupuje na burzách. Nie je to vraj lacný špás, ale stojí to vraj za to. Bicykle s historickou patinou sú jednoducho jeho život.


VRBOVÉ/Roman Ruttay

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.