Zaujímavosti

Ochotníci chcú oživiť slávu dedinského rozhlasu. Cez ľubozvučnú slovenčinu

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Netradičnú literárnu osvetu kníh mladších slovenských autorov vymysleli miestni divadelníci.

Obecný rozhlas je na ústupe. Jeho úlohu poskytovať ľuďom informácie v súčasnosti nahrádzajú rôzne moderné technológie. Na juhu Slovenska sa však rozhodli, že slávu dedinských rozhlasov obnovia. Púšťajú tam to, čo by veru málokto čakal.

„Vážení obyvatelia, miestny spolok vám ponúka stopercentnú súčasnú slovenskú literatúru a hudbu." V Bátovciach hlas z amplióna takto vyzýva, aby sa miestni započúvali do ľubozvučnej slovenčiny plnej metafor, inotajov a zvláštnych slovných spojení.

„Zastavte sa na okamih, odložte rýle, motyky, kosačky, odstavte hrnce zo sporákov a nechajte sa vtiahnuť do príbehov našich autorov, o ktorých možno dnes ešte nič neviete, čo však neznačí, že neexistujú!"

Takúto netradičnú literárnu osvetu kníh mladších slovenských autorov vymysleli miestni divadelníci. Úryvky z kníh dopĺňajú aj skladbami našich hudobníkov.


Literárne texty a hudbu púšťajú zatiaľ v troch obciach. Budú to robiť celý rok, raz do týždňa. Postupne majú pribudnúť ďalšie obce. „Je najvyšší čas niečo robiť s osvetou, kúpia do knižnice sami knihy," povedal Michal Ditte z Divadla Pôtoň v Bátovciach

Divadelníci sa domnievajú, že projekt by mohol byť úspešný. Ozvali sa totiž už poslanci a starostovia aj z iných obcí po celom Slovensku, ktorí by niečo podobné takisto prijali.

BÁTOVCE/Karol Mindák

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.