Zaujímavosti

Šokujúce snímky ukazujú, čo všetko nám spôsobuje hľadenie do smartfónov

krk3.jpg
Zdroj: James Carter

Prípady poškodenej krčnej chrbtice vzrástli abnormálnym tempom.

Röntgenové snímky tínedžerov a detí ukazujú, ako na ich chrbticu pôsobí neustále používanie a hľadenie do smartfónov. V zahraničí tomu hovoria text neck. Austrálsky chiropraktik James Carter tvrdí, že niekoľkohodinové sedenie nad tabletom či telefónom nevedie len k poškodeniu chrbtice, ale aj k úzkosti a depresii. Píše DailyMail.

Zdroj: James Carter

Tvrdí, že počet takýchto pacientov alarmujúco vzrástol. V posledných rokoch až o 50 percent a väčšinou ide o tínedžerov v školskom veku.

"Pacienti majú spätnú krivku v krčnej chrbtici. Trpia bolesťami hlavy, krku, ramien a chrbta. Prídu so sťažnosťou, že ich bolieva hlava, ale my hneď odhalíme príčinu. Ide o text neck. Obvykle zlyhajú v bežnom test, dotknúť sa rukou špičky prstov a majú tendenciu spadnúť," hovorí Carter.

Zdroj: shutterstock.com/ Dean Drobot

Aj výskum ukázal, že užívatelia strávia v priemere štyri hodiny denne pri ich zariadeniach. Výsledkom toho je 1400 hodín zbytočného namáhania krčnej chrbtice za rok. Takéto namáhanie krku, kedy hľadíme na telefón s bradou sklonenou k hrudi, môže tiež ovplyvniť dýchanie, srdcovú frekvenciu a krvný tlak.

Pacienti môžu pokojne skončiť aj na operačnom stole. Ich chrbtica sa pri opakovanom nakláňaní hlavy môže posunúť až o štyri centimetre. Škody na tele môžu napraviť pravidelným cvičením.

Lekár tiež radí, aby sa ľudia vyhýbali používaniu notebookov a telefónov počas toho, ako ležia alebo sedia v posteli.

AUSTRÁLIA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.