Zaujímavosti

Na Halloween tesne preletí popri Zemi asteroid tvaru tekvice

19 Ohrozuje nas asteroid.transferweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Teleso bude odrážať málo svetla, pozorovať ho môžete iba malým ďalekohľade.

Podvečer na Halloween, teda 31. októbra, preletí okolo Zeme 400-metrový asteroid tvarom pripomínajúci tekvicu. Podľa americkej vesmírnej agentúry NASA sa tak ale stane v bezpečnej vzdialenosti.

"V okamihu najväčšieho priblíženia nebude bližšie než 480-tisíc kilometrov, čo je 1,3 násobok vzdialenosti Zeme od Mesiaca," povedal Paul Chodas z Centra pre štúdium blízkozemských objektov.

Hoci pôjde vo vesmírnom meradle o pomerne tesný prelet, teleso bude odrážať málo svetla, takže na jeho pozorovanie zo Zeme bude treba aspoň malý ďalekohľad.

Asteroid s katalógovým číslom 2015 TB145 bol objavený 10. októbra. Vedci z NASA budú prelet sledovať optickými teleskopmi a rádioteleskopmi. Prvýkrát plánujú odskúšať nový spôsob zhotovenia radarových snímok s rozlíšením dva metre, ktoré by mali zachytiť doteraz nebývalé detaily.

Z doposiaľ známych asteroidov nastane podobne tesný prelet až v auguste 2027. K Zemi sa vtedy priblíži asi 800 metrov dlhý asteroid 1999 AN10, pričom bude vzdialený približne 383.000 kilometrov.

USA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.