Zaujímavosti

Zverejnili jedlá, od ktorých môžeme byť závislí rovnako, ako od drogy

63646568367a08ee_94499585.jpg
Dieťa s hamburgermi Zdroj: www.lilsugar.com

Na vrchol zoznamu sa prepracovali pizza, čokoláda, čipsy, sušienky, zmrzlina, hranolčeky, koláče, sóda.

Pizza, hranolčeky a zmrzlina sú mimoriadne obľúbené a dobre padnú najmä po prehýrenej noci. Tohtoročný výskum ale naznačuje, že pre ne môžeme mať slabosť, ktorá vykazuje známky závislosti. Informuje CNN.com.

Výskumníci sa už roky zaoberali tým, či dokážu byť potraviny rovnakým zdrojom závislosti ako drogy či alkohol. Ale prvýkrát sa zamerali aj na jednotlivé druhy potravín, ktoré sú najviac návykové.

Otestovali tak 120 študentov z univerzity v Michigane a ďalšiu skupinu 400 ľudí, ktorým podávali 35 rôznych druhov potravín - od pizze až po brokolicu. Osemnásť položiek boli spracované potraviny, teda obsahovali pridané cukry a tuky.

Na vrchol zoznamu sa prepracovali pizza, čokoláda, čipsy, sušienky, zmrzlina, hranolčeky, koláče, sóda. Nasledovali syr, slanina, ktoré síce nie sú spracovanými potraviny, ale majú vysoký obsah tuku a soli. V dolnej časti zoznamu skončili ovocie a zelenina.

"Tak ako sú lieky spracované k zvýšeniu ich návykového potenciálu, aj mnohé potraviny sú úmyselne spracované tak, aby obsahovali zvýšené množstvo tuku, rafinovaných sacharidov ako sú biela múka a cukor," povedala Erica Shulte, postgraduálna študentka psychológie na univerzite v Michigane a hlavná autorka štúdie, ktorú vo februári zverejnil časopis PLOS One.

Vedci tiež zistili, že najviac problematické potraviny majú vysokú glykemickú zátaž, teda obsahujú priveľa cukru, ktorý spôsobuje prudký vzostup hladiny cukru v krvi. Takýchto potravín sa vzdávame ťažšie. Podobne, ako liekov, ktoré sú vysoko koncentrované a naše telo ich rýchlo absorbuje.

Príznaky potravinovej závislosti sa podobajú tej drogovej. Ľudia potrebujú konkrétny druh jedla viac a viac na dosiahnutie rovnakého účinku. Ak ho nedostanú, pociťujú nepokoj.USA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.