Zaujímavosti

Vyšli by ste si s cudzím človekom? Slováci si hľadajú kamarátov novým spôsobom

shutterstock_326551862.jpg
Zdroj: shutterstock.com/ Rawpixel

Ak na vás kamaráti nemajú čas alebo ste sa ocitli v meste, kde nikoho nepoznáte, nemusíte sedieť doma.

Určite sa aj vám neraz stalo, že ste dostali chuť ísť s niekým na pivo, kávu, do kina či koncert. Ale čo ak sú práve vtedy vaši kamaráti zaneprázdnení alebo sa len jednoducho nedokážete s nimi časovo zosúladiť? Častokrát teda nejdeme nikam a ostaneme sedieť doma. Nájdu sa síce odvážlivci, ktorí si vyjdú do mesta sami, no ale uznajte, ako to vyzerá?

Podobnú situáciu zažil aj Róbert Uhrín, ktorý sa s myšlienkou organizovania spoločných aktivít pre rôznych ľudí zaoberal už dávno. Dokonca ju mal spracovanú aj ako projekt. Jeho podstatu odprezentoval na pohovore pre mobilného operátora, ale tam to skončilo.

Zdroj: Archív R. Uhrín

"Jednu júnovú sobotu som bol v Bratislave a chcel som si zahrať futbal, no nevedel som, kde sa to dá, kto by išiel. Tak som si spomenul na svoj projekt a hneď som ho vyskúšal prostredníctvom najznámejšieho chatovacieho portálu. Vyspovedal som približne 50 ľudí, ktorým sa táto myšlienka páčila a chceli ju vyskúšať. Povedal som si, že aj keby som mal hneď fungujúcu aplikáciu, tak bez kritickej masy ľudí by to nešlo," opísal Róbert.

Rozhodol sa preto založiť skupinu na Facebooku, do ktorej pozval ľudí. Počas mesiaca mala skupina 1 000 členov. Už prvých 500 pridávalo posty s návrhmi na rôzne aktivity. "Hneď od začiatku som dával pozor na úroveň postov, sledoval som ich kvalitu a obsah. Po mesiaci som šiel na prvé stretnutie, ktoré usporiadali iní členovia. Stretlo sa tam 10 cudzích ľudí, ale bolo to skvelé a príjemné," hovorí.


Aký je princíp Gettpalu?

"Je to jednoduché. Ľudia môžu pridávať vlastné príspevky, v ktorých volajú ostatných ľudí na spoločnú aktivitu, alebo objavujú na stene aktivity ostatných členov. Následne sa v komentároch či správe dohodnú a stretnú," vysvetlil Róbert.

Akcie vytvárajú hlavne členovia. Niekedy sa stretnú traja, inokedy dvanásti. Väčšie udalosti organizuje Gettpal, ako napríklad Halloween pre 100 ľudí. "Cieľom je, aby sa ľudia navzájom spoznali a nemali zábrany ísť na ďalšiu akciu. Zároveň to posilňuje náš vzťah s členmi. Za každým človekom je životný príbeh a my sa snažíme o to, aby každý človek po stretnutí odchádzal spokojný," dodal.

Ako sa stať členom

Do Gettpalu sa dostane každý, kto má reálny profil na Facebooku a zároveň dodržuje pravidlá slušného správania, ktoré nájdete na oficiálnej stránke projektu. "Každý jeden profil kontrolujeme. Pokiaľ nevidíme do profilu, tak uchádzačovi napíšeme súkromnú správu, v ktorej sa pýtame, odkiaľ sa od nás dozvedel a prečo by chcel byť v skupine. Na základe jeho reakcie ho potom do skupiny prijmeme," povedal Róbert.

Správanie členom na Gettpale kontrolujú pomocní administrátori. Navyše aj samotní členovia oznámia, keď sa na stene vyskytne spam alebo nevhodná konverzácia či post.

Najdôležitejšie je však udržať úroveň ľudí. Aby sa navzájom neobťažovali. Muži majú tendenciu "obťažovať" členky a vypisovať im správy s pozvánkami na stretnutie, kávu, rande alebo aj na sex.

"V takomto prípade nám to naši členovia oznámia a my ho okamžite podľa závažnosti buď napomenieme alebo ho zo skupiny vylúčime. Raz sa nám to už stalo. Potom nám ten muž celý deň vypisoval, ospravedlňoval sa a prosil nás, aby sa mohol vrátiť. Tak sme mu to umožnili a odvtedy s ním nie sú žiadne problémy. Takže ľudia sú ochotní zmeniť a zlepšiť svoje správaie, len aby mohli byť súčasťou našej komunity," hovorí Róbert.

Zdroj: Shutterstock.com

Neplánovaná láska?

Projekt je o spájaní ľudí, hľadaní priateľov na aktivity a nie je to zoznamka. Stalo sa ale, že by predsa len medzi niekým preskočila iskra a vznikol z toho vzťah? "Čaro Gettpalu je v tom, že sa ľudia stretávajú pri spoločných aktivitách a nie na rande. Z tohto dôvodu sú prirodzení, uvoľnení. Výsledkom je už niekoľko párov a určite veľa takých, o ktorých nevieme," smeje sa Róbert.

Nespojí len Slovákov

Projekt funguje úspešne na Slovensku aj v Česku. V pláne je však jeho rozšírenie do Viedne, Berlíne a ďalších miest v nemecky hovoriacich krajinách. Rovnako zvažujú expanziu do Spojených štátov amerických. Vyžaduje to ale zvolenie správnej stratégie v správnom čase.

Projekt Gettpal nájdete na Facebooku. Skupiny fungujú v každom krajskom meste. Stačí do vyhľadávania na sociálnej sieti zadať napríklad Gettpal Bratislava. Zoznam miest nájdete na stránke www.gettpal.com.
BRATISLAVA/ Nikola Teleková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.