Zaujímavosti

Ruskí vedci trénujú makaky. Chcú ich poslať na Mars

makak.jpg
Zdroj: YouTube/ TheDailyMailOnline

Makaky by chceli pripraviť na misiu do dvoch rokov.

Opice nám vydláždili cestu na Mesiac a teraz ruskí vedci dúfajú, že tieto zvieratá budú kľúčom k vytvoreniu ľudskej kolónie na Marse. Odborníci z Ruskej akadémie vied trénujú štyri makaky na cestu do vesmíru a pristátie na červenej planéte. Aj keď nie je jasné, či sa vôbec niekedy vrátia. Píše Daily Mail.

Tréning zahŕňa testovanie s používaním joysticku a riešenia hádaniek. Makaky by chceli pripraviť na misiu do dvoch rokov. Program odštartovali v roku 1980 v Ústave biomedicínskych problémov.

Opice zapojené do vedeckých projektov sú vychovávané na špeciálnych farmách a len tie najinteligentnejšie sa môžu výskumu zúčastniť. Štyri makaky, ktoré trénujú na misiu, vybrali vedci pre ich kognitívne schopnosti a rýchle študijné zručnosti.

Tím vedie Inessa Kozlovská a po úspešnom tréningu odmení opice dobrotami. Vedci dúfajú, že projekt úspešne dokončia do roku 2017.

Kozlovská tvrdí, že hlavným cieľom je naučiť opice vykonávať určitý rozsah úloh, ktoré si zapamätajú. "To, o čo sa snažíme je, aby sa rozvinula ich inteligencia tak, ako je to len možné, takže budú schopné preskúmať priestor mimo našej obežnej dráhy," povedala.

Makaky sa dožívajú 25 rokov. Vedci teda veria, že majú dostatok času vyškoliť ich a poslať ich na polročnú misiu.

Prvým primátom, ktorého vyslali do vesmíru, bol Albert. Stalo sa tak v júni 1948. Počas letu v americkej vojenskej rakete V-2 sa však udusil. O rok neskôr vyslali do vesmíru Alberta II. Raketa sa vrátila, ale opica zomrela pri jej dopade. V decembri toho roku zopakovali pokus s Albertom IV, ktorý tiež umrel pri dopade.

Trvalo dva roky, kým do vesmíru vyslali opicu s menom Yorick. Stal sa prvým primátom, ktorý prežil tento kozmický výlet. V januári 1961 šla zase do vesmíru opica Ham.

https://www.youtube.com/watch?v=xDDYxpnKkUc


RUSKO/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.