Zaujímavosti

Povolanie tohto sexy Slováka určite neuhádnete

tomas.jpg

O Tomášovi sa dozviete viac v reportáži magazínu Reflex.

Život a smrť delia od seba iba čas a spomienky. Práve o nich sa hovorí, že sú večné. Keby sa ich len mohol človek aspoň na chvíľu dotknúť.. Nemožné? Nie celkom. O stelesnenie túžob nie len pozostalých sa postaral človek, ktorý sa so smrťou stretáva od kedy sa narodil.

Už na prvý pohľad - mladý, šarmantný a vždy dobre naladený. To je Tomáš. Keby ste ale mali hádať jeho povolanie, pravdepodobne by ste ho nikdy neuhádli.

"Ľudia by ma tipovali na všetko možné, od fitnes trénera až neviem po čo, ale nikto by si netipol, že som sa narodil do pohrebnej služby," hovorí Tomáš.

Presnejšie je dnes už štvrtou generáciou, ktorá sa venuje remeslu starému ako ľudstvo samo. A teda rituálom poslednej rozlúčky so zosnulými. Kým tak iné deti chodili po ihriskách, on trávil väčšinu času v márniciach.

"Som vypomáhal. Chodil som pre zosnulých, chodil som na pohreby. Chalani v mojom veku hrávali futbal na ihriskách, ja som chodil po patológiách," hovorí.

Ako sám hovorí. Smrť sa stala jeho každodennou súčasťou, a tak trocha paradoxne ovplyvnila jeho životný smer.

"Stále ma niečo tak nútilo, že tým ľuďom ostanú len spomienky v hlave. Chcel som priniesť niečo, čoho sa chytia a budú mať pocit, že ten zosnulý je stále pri nich," vysvetlil Tomáš.

A tak mohli ľudia svoje spomienky preniesť do rôznych krištáľov, stále živých bio urien, či do obrazov z popola ich blízkych.

"Stačí nám nejaká predloha, fotografie a dokážeme to všetko preniesť na to plátno, ktoré vystihne tú osobu," hovorí.

Pri každodenných stretnutiach so smrťou napádajú človeku rôzne veci, paradoxne Tomášove nápady vznikajú niekde úplne inde. "Do fitka sa chodím odreagovať, sem sa chodím vypnúť z celého dňa, zabudnem na všetky problémy a tu vznikli všetky moje nápady," hovorí.

Naozaj by jeden neveril. Dokonca tu vnikol aj nápad uchovania odtlačkov prstov po zosnulom. "Tuto chalani používajú taký špeciálny prášok, keď cvičia, aby sa im nešmýkali ruky a strašne veľa odtlačkov bolo na zemi. Tak som si povedal, že to je zaujímavý nápad, keby sa dali odtlačky preniesť do príveskov," ozrejmil.

Spomienka na mŕtvych oslovila aj živých

Netrvalo dlho a nápad sa stal realitou. A hoci bol určený ako spomienka na mŕtvych, oslovil viac živých. Medzi inými dokonca aj speváčku Dominiku Mirgovú. "Najskôr boli Vianoce, dali sme si odtlačky ako rodina. Potom prišiel maličký, tak som si dala jeho odtlačky z ručičky a nožičky. Mne sa to veľmi páči. Podľa mňa je to krásne, nesie to v sebe silu," povedala speváčka.

Vedela ale, že to bolo pôvodne navrhnuté pre takpovediac trochu inú skupinu ľudí? "Pre mňa to bol šok. Potom si ale povedala, že je to pekné. Je tiež pamiatka, ktorá ostane navždy. Keby toto bolo v čase, kedy mi zomrela babička, tak by som to dala urobiť mamine. S babkou sme mali dobrý vzťah a chýba nám. Neostalo nám nič po nej, len fotky," dodala Dominika.

Mánii, ktorá už pomaly vytláča opozerané prelomené srdcia, podľahli aj najznámejšie slovenské dvojičky. "Bol to úžasný nápad. Sme dve a každá nosíme prívesok tej druhej. V budúcnosti si určite dáme spraviť aj odtlačky bábätiek," prezradili Veronika Krúpa Nízlová a Daniela Nízlová.

Tieto nevšedné talizmany majú o to väčšiu váhu, že v nich je ukrytá samotná sila myšlienky a citu, ktoré si človek do nich navždy vryje. Takže nezáleží na to, kto ako vyzerá, kto sa ako oblieka. Ide o jedinečnosť toho človeka, každý z nás je jedinečný. Presne ako odtlačky prstov," dodal Tomáš. 

A rovnako jedinečné dojmy v ľuďoch človek aj zanechá. Možno aj vďaka tomu pozná každý jeden človek osobu, na ktorú nikdy nezabudne.


BRATISLAVA/ Reflex

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti