Zaujímavosti

Viete sa vcítiť do kože starého človeka? Študenti v Trenčíne majú zaujímavú pomôcku

staroba.jpg

Obmedzená hybnosť rúk a nôh, celková stuhnutosť či pohľad bez periférneho videnia. Takto vás prenesie simulátor staroby o desiatky rokov vpred.

Viete sa vcítiť do kože 70-tnika? Čo ho bolí, aký pohyb mu robí problém a čo už prakticky nedokáže? Študenti trenčianskej univerzity si toto a veľa iného majú možnosť vyskúšať v novovybavených zdravotníckych laboratóriách. A vyskúšali sme si to aj my.

Obmedzená hybnosť rúk a nôh, celková stuhnutosť či pohľad bez periférneho videnia. Takto vás prenesie simulátor staroby o desiatky rokov vpred.

Desať minút v simulátore staroby vie vyčerpať. Najviac bolia ruky a zápästia a najviac nepríjemné je, že sa nedá prirodzene poriadne vystrieť.

Chytať, skúšať a trénovať. Štyri laboratória majú študenti ako herňu. Vraj nie je nad to zažiť obmedzenia na vlastnom tele a napríklad si sadnúť v koži sedemdesiatnika na stoličku.

„Zaujímavý pocit vedieť, ako sa starí ľudia cítia," hovorí študentka Fakulty zdravotníctva Nikola Mítniková. „By sme si to nevedeli predstaviť vlastne," hovorí zase iná študentka Veronika Mikulová. „Aspoň vieme takto, že ako ich máme chytiť správne, akým spôsobom pomôcť," dodala Nikola.

Aj táto maketa pribudla do vybavenia fakultných laboratórií. V nej je umiestnených 5 nádorov. Aj obyčajné samovyšetrovanie prsníkov si vyžaduje dôkladný tréning.

„Môžu si ten model naviazať sami na seba a vyskúšať si to v reáli. Keď som to prvýkrát dostala do ruky, tie nádory som našla, keď som si to ale primontovala na seba v reálnom prostredí, tie nádory neboli nájditeľné," povedala prodekanka pre vedu a výskum Zdenka Krajčovičová.

Trenčianska univerzita sa vybavením za stotisíc eur zaradila medzi jedny z najlepšie vybavených na Slovensku.

„Mnohé z metód, ktoré sa využívajú reálne v praxi v nemocnici pri vyšetrovaní pacientov, sa nedajú naučiť na živých figurantoch a nevedia sa tí študenti naučiť sami na sebe," povedala projektová manažérka Katarína Zeleníková.

A práve preto si pedagógovia pre svojich študentov vydupali špičkové pomôcky, vďaka ktorým by mali ísť budúci zdravotníci do praxe neporovnateľne lepšie pripravení.TRENČÍN/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti