Zaujímavosti

Týchto 5 rád, z vás spraví múdrejších ľudí

Učenie (ilustračné foto)
Učenie (ilustračné foto) Zdroj: shutterstock

Chcete sa vedieť učiť rýchlo a účinne? Prečítajte si nasledujúce tipy.

Schopnosť učiť sa je pravdepodobne jednou z najdôležitejších zručností, akú máme. A to neplatí len pre študentov. Učíme sa celý život. Napríklad, keď chceme postúpiť v práci, keď sa túžime zlepšiť v nejakej oblasti života alebo keď si jednoducho chceme rozšíriť svoj rozhľad.

Nanešťastie, techniky, ktoré nás naučili v škole, nepomáhajú s dlhodobým udržiavaním informácií v pamäti. Viete si predstaviť, aké by to bolo, keby ste si všetko dobre a dlho pamätali a mohli to kedykoľvek použiť?

Nasledujúcich 5 tipov vám odhalí techniky, ktoré vám pomôžu efektívne, rýchlo a hlavne účinne vštiepiť do hlavy všetko nové, čo potrebujete naozaj vedieť. Prišiel s nimi portál Business insider.

Spojte nové, s tým čo už viete

Jedným zo spôsobov, ako sa efektívne učiť a posúvať ďalej, je spojiť si nové informácie s nejakou osobnou skúsenosťou alebo s niečím, čo sme sa už v minulosti naučili. Vytváranie týchto spojení pomôže našej pamäti rýchlejšie nové informácie zaznamenať. Napríklad, ak sa vo fyzike snažíme pochopiť prenášanie tepla, pomôže, ak si predstavíme, ako pohár čaju prenáša teplo do našich rúk, keď ho držíme.

Odpovedzte na otázky, skôr ako dostanete odpovede

Ak sa snažíme problém vyriešiť skôr, ako nám niekto predostrie jeho riešenie, zapájame naše logické myslenie a sami zažívame reálnu skúsenosť s hľadaním odpovedí. Tá nám potom pomôže zapamätať si správne riešenie a postup lepšie, ako keby nás ho najskôr niekto naučil.

Prehodnoťte informácie a problémy

Reflexia je jedna z najúčinnejších techník učenia. Nájdite si chvíľu na to, aby ste popremýšľali nad problémami, ktoré vám do cesty prišli alebo nad okruhom vedomostí, ktoré sa snažíte naučiť. Spýtajte sa sami seba pár otázok: Čo mi tento problém pripomína? Čo z toho môžem získať? Akým smerom sa uberá? Čo môžem urobiť, aby som to zlepšil?

Zapíšte si odpovede na tieto otázky na papier. Výskumníci z Harvard Business School prišli na to, že takéto zapisovanie si úvah je neuveriteľne účinné. Len 15 minút sebareflexie denne vie zlepšiť výsledky jednej skupiny zamestnancov o 23%.

Mnemotechnika: Použite vtipné spojenia a naučte sa viac

Neviete sa naučiť dlhé názvy, ťažké slovné spojenia alebo cudzojazyčné slovíčka? Skúste použiť mnemotechnické pomôcky čiže slová, básničky, vety ale čokoľvek, čo vám pomôže dané informácie si zapamätať. Napríklad, ak si neviete zapamätať dlhý názov, vymyslite si na každé písmeno názvu slovo a tie potom spojte do vtipnej vety. Vždy, keď názov budete musieť použiť, len si spomeniete na vetu, ktorú ste vymysleli.

Zoberme si slovo MNEMOTECHNIKA a rozdeľme si ho. Slovo TECHNIKA si zapamätáme ľahko. Vytvorme si teda vetu na časť MNEMO. Čím vtipnejší budete, tým lepšie: Manželka Nazvala Expresívne Milenku Opachou.

Zistite, čo ešte neviete

No a na záver je dobré si naučené vedomosti a zručnosti aj overiť. Niekedy totiž máme pocit, že sme problém dobre pochopili, aj keď nám nejaké poznatky ešte chýbajú. Napíšte si krátky kvíz z oblasti, ktorú ste študovali alebo ju s niekým prediskutujte. Zistíte tak svoje nedostatky. Popracujte na nich a zlepšite sa ešte viac.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, jd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.