Zaujímavosti

Reportér TV Markíza našiel predajňu, kde ešte predávajú diskety

Disketa.
Zdroj: TV Markíza

Okrem úradníkov diskety nezavesili na klinec ani niektorí lekári.

Pri moderných výdobytkoch počítačovej techniky si už málokto spomenie ako sme dáta ukladali na triapol palcové diskety. Staré videokazety, či počítačové diskety nájdeme skôr na povale ako v obchode. Boli sme poriadne prekvapení, keď sme našli predajňu, kde ich z regálov ešte nezložili.

Spomínaná disketa je už tridsiatnik. Prvá sa objavila na trhu v roku 1982. Dnes ich nájdete už iba v niektorých menších predajniach. „Kupujú to hlavne úradníci alebo do poisťovní. Hlavne tam, kde sa využívajú," povedal nám predajca PC techniky Tomáš Kiebel.

Všetko má životnosť a diskety už sú v prepadlisku dejín

Disketu dnes ešte zoženiete za približne 80 centov. Vojde sa na ňu iba niekoľko jednoduchých textových súborov. Okrem úradníkov diskety nezavesili na klinec ani niektorí lekári. Jednu sme takú našli. „Možno sme v tomto konzervatívni, ale mnohí z mojich starších kolegov, včítane mňa, používame diskety na prenos informácií," povedala lekárka Janka Nosková.

Odborník Ondrej Macko radí, že pri prenose si bolo treba dávať pozor. „Keď človek išiel do trolejbusu, tak nevedel, že či ešte vystúpi s tými dátami. A tá disketa sa mohla zlomiť, pokaziť," spomína.

Standup: Svet počítačov dobre poznajú aj deti na základných školách. Ideme teda vyskúšať, čispoznajú aj disketu.

Tri a pol palcové už teda určite odchádzajú do počítačového neba, aj keď jeden nápad na ich využitie by tu ešte bol. Aký? To si pozrite v reportáži Maria Kermieta.


RUŽOMBEROK/Mario Kermiet

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.